Наукова періодика України Ukrainian botanical journal


Дубина Д. В. 
Сучасний стан синтаксономії та актуальні завдання вивчення піонерної рослинності України / Д. В. Дубина, Т. П. Дзюба, Д. А. Давидов, С. М. Ємельянова // Український ботанічний журнал. - 2015. - Т. 72, № 6. - С. 527-541. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/UBJ_2015_72_6_3
Викладено стислу історію синтаксономічного дослідження піонерної рослинності (ПР) України, розглянуто особливості її складу, фактори територіальної й екологічної диференціації, а також актуальні завдання подальших досліджень. Встановлено, що на території України ПР охоплює ценози 76 асоціацій, які належать до 13 союзів, 10 порядків і 9 класів. Вона представлена угрупованнями засолених приморських і континентальних екотопів (класи Thero-Salicornietea і Crypsidetea aculeatae), морських кам'янистих пляжів і кліфів (Crithmo-Staticetea), приморсько-дюнних екосистем (Ammophiletea і Cakiletea maritimae), прибережних ділянок континентальних водойм і водотоків (Isoeto-Nano-Juncetea і Bidentetea tripartitae), а також пісків і піщаних степів (Koelerio-Corynephoretea і Festucetea vaginatae). Для всіх класів характерний середньоєвропейський рівень ценотичного багатства, крім Koelerio-Corynephoretea, в якого він нижчий. Встановлено, що факторами територіальної й екологічної диференціації, які також обумовлюють ценотичне багатство угруповань, є: для Thero-Salicornietea і C. aculeatae - рельєф місцезростань, тривалість нагінного підтоплення, та засолення субстрату; для Ammophiletea - інтенсивність абразивно-акумулятивної діяльності моря, а також тип і щільність субстрату; для C. maritimae - інтенсивність абразивно-акумулятивної діяльності моря, тип і щільність грунтового покриву, вміст сполук азоту; для Isoeto-Nano-Juncetea - характер рельєфу екотопів, склад грунтів, потужність і ступінь їх аерації, а також рівень залягання грунтових вод; для Bidentetea tripartitae - склад грунтів і тривалість поверхневого підтоплення; для Koelerio-Corynephoretea - рельєф місцезростань та особливості складу грунтів (зокрема, реакція грунтового розчину); для F. vaginatae - характер рельєфу, тип грунтів, гумусованість, їх щільність і ступінь розвитку еолових процесів. На сучасному рівні вивчення ПР України в повнішому обсязі здійснено лише її синтаксономічну інвентаризацію. Відзначено істотну трансформованість ПР в Україні та необхідність реалізації відповідних природоохоронних заходів, зокрема створення нових природно-заповідних об'єктів та екологічної реставрації рослинності. Зазначено щодо умов і деяких шляхів вирішення запропонованих та інших завдань з вивчення та збереження ПР.
  Повний текст PDF - 463.107 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Дубина Д.
  • Дзюба Т.
  • Давидов Д.
  • Ємельянова С.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Дубина Д. В. Сучасний стан синтаксономії та актуальні завдання вивчення піонерної рослинності України / Д. В. Дубина, Т. П. Дзюба, Д. А. Давидов, С. М. Ємельянова // Український ботанічний журнал. - 2015. - Т. 72, № 6. - С. 527-541. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/UBJ_2015_72_6_3.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Дубина Дмитро Васильович (1949–) (біологічні науки)
  • Дзюба Тетяна Павлівна (1961–) (біологічні науки)
  • Давидов Денис Анатолійович (1986–) (біологічні науки)
  • Ємельянова Світлана Миколаївна (біологічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського