Наукова періодика України Ukrainian botanical journal


Аль-Маалі Г. А. 
Вплив цитратів металів, отриманих методом аквананотехнології, на ріст штамів лікарських макроміцетів Ganoderma lucidum 1900 і Trametes versicolor 353 / Г. А. Аль-Маалі // Український ботанічний журнал. - 2015. - Т. 72, № 4. - С. 393-397. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/UBJ_2015_72_4_15
Узагальнено результати дослідження впливу різних концентрацій цитратів і сульфатів металів (заліза, міді, цинку та марганцю) на ріст штамів цінних лікарських макроміцетів Ganoderma lucidum (Curtis) P. Karst 1900 і Trametes versicolor (L.) Lloyd 353 із Колекції культур шапинкових грибів Інституту ботаніки ім. М. Г. Холодного НАН України. Встановлено оптимальні концентрації цитратів металів для нагромадження біомаси міцелію досліджуваних штамів. Найбільшу біомасу T. versicolor 353 (8,6 г/л) одержано на живильному середовищі з цитратом міді за концентрації іонів міді 4 мг/л, а найбільшу біомасу G. lucidum 1900 (9,9 г/л) - на живильному середовищі з цитратом цинку з концентрацією іонів цинку 1 мг/л.Досліджено вплив цитратів Мангану, Феруму, Цинку та Купруму, синтезованих методом аквананотехнології, на біологію цінних лікарських грибів Trametes versicolor і Ganoderma lucidum в культурі та їх біосинтетичні властивості. Представлено нові дані, отримані шляхом експериментального дослідження широкого спектру біохімічних показників, що відображають зміни у процесах синтезу фармакологічно активних сполук (ендо- та екзополісахаридів, ганодерових кислот, цитокінінів) та біотехнологічно важливих ферментів (лакази та Манган-залежна пероксидази). Показано, що біологічна дія цитратів Купруму, Цинку та Мангану (синтезованих методом аквананотехнології) на моносахаридний, амінокислотний та жирнокислотний склад міцелію лікарських грибів Т. versicolor та G. lucidum суттєво відрізняється від дії сульфатів відповідних металів на зазначені показники. На основі отриманих експериментальних даних сформульовані теоретичні положення щодо вірогідних біохімічних та фізіологічних механізмів, що пояснюють різну дію цитратів металів, синтезованих методом аквананотехнології. Додатковим результатом експериментальної роботи стало встановлення наявності раніше не виявлених у міцелію Т. versicolor та G. lucidum фітогормонів, що належать до групи цитокінінів, які демонструють широкий спектр протипухлинних властивостей. За результатами досліджень доведено можливість практичного використання цитратів металів, отриманих методом аквананотехнології, для культивування цінних лікарських грибів з метою підвищення синтезу біотехнологічно важливих сполук.
  Повний текст PDF - 173.597 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Аль-Маалі Г.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Аль-Маалі Г. А. Вплив цитратів металів, отриманих методом аквананотехнології, на ріст штамів лікарських макроміцетів Ganoderma lucidum 1900 і Trametes versicolor 353 / Г. А. Аль-Маалі // Український ботанічний журнал. - 2015. - Т. 72, № 4. - С. 393-397. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/UBJ_2015_72_4_15.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Аль-Маалі Галєб Аднанович (біологічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського