Наукова періодика України Техніко-технологічні аспекти розвитку та випробування нової техніки і технологій для сільського господарства України


Малярчук В. 
Дослідження технологічних процесів використання на добриво соломи пшениці озимої в польових сівозмінах Південного Степу / В. Малярчук, М. Стародубцева // Техніко-технологічні аспекти розвитку та випробування нової техніки і технологій для сільського господарства України. - 2019. - Вип. 24. - С. 302-310. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Ttar_2019_24_34
Скорочення поголів'я великої рогатої худоби в Україні призвело до істотного зменшення обсягів виробництва та застосування органічних добрив, зниження урожайності сільськогосподарських культур, погіршення родючості грунтів та їхнього меліоративного стану. Водночас листостеблова маса, яка залишається на полях після збирання сільськогосподарських культур, особливо солома пшениці озимої, в переважній більшості господарств спалюється, порушуючи екологічну рівновагу, та не сприяє надходженню в грунт свіжої органічної речовини для покращення гумусного стану грунтів. Тому питання, пов'язане з використанням на добриво соломи пшениці озимої, є актуальним і потребує експериментального дослідження та вирішення. Мета роботи - дослідження та формування ефективних агротехнологічних рішень і систем технічного оснащення використання на добриво соломи пшениці озимої, обробленої деструкторами бактеріального походження, під час загортання її в грунт знаряддями з різною конструкцією робочих органів. Методи - польовий, візуальний, лабораторний, розрахунково-порівняльний та математично-статистичний методи з використанням загальновизнаних в Україні методик і методичних рекомендацій. Найвищу врожайність соняшника на рівні 1,68 т/га отримано за оранки на глибину 30 - 32 см із застосуванням деструктора "Оракул", що у цьому ж варіанті обробітку грунту без оброблення соломи попередника деструкторами врожайність насіння соняшника була нижчою і склала 1,47 т/га або 12,5 %. Глибокий чизельний обробіток грунту (варіант 2) призвів до зниження урожайності соняшника, де він залежно від деструктора склав 1,31 - 1,48 т/га, а застосування мілкого, поверхневого обробітку та сівби в попередньо необроблений грунт призвело до зниження урожайності в межах 0,65 - 0,71 т/га порівняно з оранкою на 30 - 32 см із застосуванням деструктора. Висновки: в умовах дефіциту вологи Південного Степу України ефективність застосування деструкторів у перший наступний рік після збирання попередника (пшениці озимої) зафіксовано за полицевого обробітку грунту, а за інших способів обробітку грунту ефективність застосування деструктора відсутня.
  Повний текст PDF - 381.337 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Малярчук В.
  • Стародубцева М.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Малярчук В. Дослідження технологічних процесів використання на добриво соломи пшениці озимої в польових сівозмінах Південного Степу / В. Малярчук, М. Стародубцева // Техніко-технологічні аспекти розвитку та випробування нової техніки і технологій для сільського господарства України. - 2019. - Вип. 24. - С. 302-310. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Ttar_2019_24_34.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Малярчук Володимир Миколайович (сільськогосподарські науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського