Наукова періодика України Техніко-технологічні аспекти розвитку та випробування нової техніки і технологій для сільського господарства України


Новохацький М. 
Урожайність ранніх ярих культур в умовах посухи за різних систем основного обробітку грунту / М. Новохацький, О. Бондаренко, О. Боднар, І. Гусар // Техніко-технологічні аспекти розвитку та випробування нової техніки і технологій для сільського господарства України. - 2018. - Вип. 22. - С. 221-230 . - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Ttar_2018_22_31
Висвітлено особливості формування врожаю ранніх ярих культур та його структури під час вирощування за різних систем основного обробітку грунту в агрометеорологічних умовах 2017 року, які значно відрізнялися від середніх багаторічних даних за забезпеченням вологою та тепловими ресурсами. Методи досліджень: теоретичні - аналіз і синтез літературних інформаційних ресурсів; експериментальні - на основі польового досліду, закладеного у умовах правобережного Лісостепу України. У період сівби та появи сходів основних сільськогосподарських культур (кінець квітня - травень) гідротермічні умови 2017 року були задовільними. Подальший розвиток усіх культур як у вегетативну, так і в генеративну фазу, проходив у дуже посушливих та сухих умовах, коли ГТК Селянінова лежав значно нижче середніх багаторічних значень. Протягом періоду вегетації вміст продуктивної вологи в орному шарі грунту змінювався в бік зменшення, незалежно від системи основного обробітку грунту, зважаючи на агрометеорологічні умови періоду вегетації, інформація про які наведена вище. У середині вегетації гороху, у фазі цвітіння, запаси продуктивної вологи в орному шарі грунту знизилися до критичних: від 31,3 мм за традиційного способу основного обробітку грунту до 40,9 мм - за використання міні-тілу. При цьому спостерігалася тенденція, обернена стану зволоження грунту на початку весняних польових робіт: кількість доступної вологи зростала за відмови від полицевої оранки і зменшення глибини обробітку. Найвищого рівня врожайності гороху в 2017 році було досягнуто на варіантах із застосуванням традиційної системи основного обробітку грунту; найвищої урожайності на посівах ячменю було досягнуто за застосування консервувальної системи основного обробітку грунту, яка базується на глибокому обробітку без обороту пласта. Застосування інших систем основного обробітку грунту, в межах схеми наших дослідів, призводило до суттєвого зниження рівня врожайності. Висновки: агрометеорологічні умови 2017 року суттєво відрізнялися від середніх багаторічних: за суттєвої нестачі вологи в період активного росту та розвитку рослин спостерігалось надходження надлишкових активних температур, що створювало стресові умови для формування врожаю всіх польових культур. Ріст та розвиток рослин гороху та ячменю ярого протягом генеративної фази проходив в умовах гострої нестачі вологи, що негативно відобразилося на рівні продуктивності посівів. Максимальний рівень продуктивності ранніх ярих культур за стресових умов вегетації 2017 року забезпечувало застосування систем основного обробітку грунту, які базуються на глибокому обробітку з обертанням або без обертання пласта.
  Повний текст PDF - 510.926 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Новохацький М.
  • Бондаренко О.
  • Боднар О.
  • Гусар І.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Новохацький М. Урожайність ранніх ярих культур в умовах посухи за різних систем основного обробітку грунту / М. Новохацький, О. Бондаренко, О. Боднар, І. Гусар // Техніко-технологічні аспекти розвитку та випробування нової техніки і технологій для сільського господарства України. - 2018. - Вип. 22. - С. 221-230 . - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Ttar_2018_22_31.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Новохацький Микола Леонідович (сільськогосподарські науки)
  • Бондаренко Олена Миколаївна (сільськогосподарські науки)
  • Бондаренко Ольга Володимирівна (сільськогосподарські науки)
  • Губар Оксана Володимирівна (сільськогосподарські науки)
  • Бондаренко Олена Євгеніївна (ветеринарні науки)
  • Бондаренко Олена Вікторівна (1967–) (сільськогосподарські науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського