Наукова періодика України Травма


Фіщенко В. О. 
Математичне моделювання ходьби людини при комбінованій контрактурі кульшового суглоба / В. О. Фіщенко, О. Ю. Браніцький, О. В. Гоцул, О. Д. Карпінська // Травма. - 2019. - Т. 20, № 4. - С. 93-98. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Travma_2019_20_4_14
Різні варіанти остеоартрозів кульшового суглоба (коксартроз) відіграють ключову роль у зниженні рухової активності. Основною скаргою при коксартрозі є біль, характер, інтенсивність, тривалість та локалізація якого залежать від стадії дистрофічного процесу. Мета роботи - провести математичне моделювання для оцінки сили м'зів нижньої кінцівки, необхідної для здійснення нормального кроку, при контрактурі кульшового суглоба, яка розвивається при III стадії коксартрозу. Моделювання ходьби проводили в програмній системі OpenSim. Як базова модель була взята модель gait2394. В базовій моделі була змодельована комбінована контрактура кульшового суглоба шляхом обмеження рухів у різних площинах: флексія - 0/20/70<$E symbol Р>, ротація - 1/0/1<$E symbol Р>, абдукція - 5/0/15<$E symbol Р>. Наведені порівняння сили м'язів нижніх кінцівок при ходьбі нормалізованої моделі й моделі з контрактурою. При ходьбі м'язи виконують переважно згинально-розгинальні рухи, амплітуда яких не перевищує 50 - 60<$E symbol Р> при мінімальному приведенні/відведенні. При розвинених контрактурах кульшового суглоба на ходьбу повинна більше впливати недостатність м'язів, відповідних за згинання та розгинання нижньої кінцівки. Проаналізовано роботу м'язів за зонами їх розташування - задня та передня поверхня стегна, медіальні м'язи стегна та сідничні. М'язи задньої поверхні стегна для виконання нормального кроку повинні розвивати силу на 30 % більшу, ніж при нормальному функціонуванні суглоба, м'язи передньої поверхні стегна працюють із перевищенням сили на 30 %. Збільшується мінімальне зусилля м'язів від 10 до 15 %, тобто не відбувається повної релаксації м'язів і вони перебувають у постійно напруженому стані. Більш напружені м'язи задньої поверхні стегна - m. biceps femoris short head (на 53 %) та m. semitendinosus (на 100 %) у момент відриву п'ятки та передньої поверхні стегна і rectus femoris (83,16 %) при переносі стопи. M. semitendinosus не має періоду розслаблення, тобто мінімальне зусилля перевищує норму на 70 %. Висновки: контрактура кульшового суглоба призводить до зміни анатомічних співвідношень суглоба, що призводить до значного порушення роботи м'язів. За даними, отриманими при моделюванні комбінованої контрактури кульшового суглоба, було доведено, що страждають не тільки м'язи стегна, а й м'язи всієї нижньої кінцівки. Більше за все страждають м'язи, відповідні за згинання стегна при переносі стопи, - це м'язи передньої та задньої поверхонь стегна, і порушення в їх роботі призводить до зміни функціонування м'язів навколо колінного суглоба і нижче - навколо надп'ятково-гомілкового суглоба та стопи. Вкорочення кінцівки через згинальну контрактуру призводить до значного перенапруження м'язів сідничної групи, відповідних за підтримку рівноваги. Отже, контрактура кульшового суглоба впливає на роботу м'язів всієї нижньої кінцівки.
  Повний текст PDF - 299.08 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Фіщенко В.
  • Браніцький О.
  • Гоцул О.
  • Карпінська О.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Фіщенко В. О. Математичне моделювання ходьби людини при комбінованій контрактурі кульшового суглоба / В. О. Фіщенко, О. Ю. Браніцький, О. В. Гоцул, О. Д. Карпінська // Травма. - 2019. - Т. 20, № 4. - С. 93-98. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Travma_2019_20_4_14.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Фіщенко Володимир Олександрович (1956–) (медичні науки)
  • Карпінська Олена Дмитрівна (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського