Наукова періодика України Травма


Марциняк С. М. 
Клініко-рентгенологічні прояви різних типів вітамін-D-залежного рахіту / С. М. Марциняк, Н. О. Науменко, Т. А. Кінча-Поліщук, А. М. Зима // Травма. - 2015. - Т. 16, № 5. - С. 66-74. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Travma_2015_16_5_10
Мета роботи - висвітлення клініко-рентгенологічних проявів вітамін-D-залежного рахіту 1-го та 2-го типу, особливостей перебігу захворювання залежно від його типу та віку пацієнта, об'єктивна оцінка ортопедичного статусу з можливістю прогнозування ступеня деформацій кісток нижніх кінцівок. За допомогою клінічного та рентгенологічного методів обстежено 29-ти дітей із вітамін-D-залежним рахітом 1-го та 2-го типу (11 дівчаток та 18 хлопчиків). Використовувалася звичайна рентгенографія у стандартних прямій та боковій проекціях з одержанням зображення сегмента кінцівки за всією довжиною. Встановлено, що за вітамін-D-залежного рахіту 1-го типу клінічні прояви виникають на 1 - 2-му році життя у вигляді затримки росту, сповільнення фізико-моторного розвитку, м'язової слабкості, з'являються виражені, тяжкі скелетні деформації у вигляді варусної деформації нижніх кінцівок (64,3 %), рідше - вальгусної та дискордантної (28,6 і 7,1 % відповідно). Було виявлено основні типові рентгенологічні симптоми, а саме: збереження нормальної загальної структури кісток (відсутність остеопорозу), перебудова в зонах росту (зміни форми та структури) та деформація кісток, а також додаткові ознаки, такі як зміни в епіфізах і метафізах довгих кісток, компенсаторні прояви. Характерними особливостями за вітамін-D-залежного рахіту 2-го типу були наявність неврологічної симптоматики (неспокій, поганий сон, посмикування уві сні, сильна пітливість), розвиток специфічних багатоплощинних деформацій стегнових та великогомілкових кісток. Найчастіше основною рентгенологічною ознакою вітамін-D-залежного рахіту 2-го типу, так само як і 1-го типу, були зміни форми та структури зон росту, але в поєднанні з остеопоротичними змінами та посиленням зони ендохондральної осифікації. Висновки: констатовано наявність значних багатоплощинних деформацій стегнових і великогомілкових кісток у пацієнтів з вітамін-D-залежним рахітом 1-го та 2-го типів, вираженість цих деформацій залежала від стадії остеомаляційного процесу та віку пацієнта. За результатами порівняльного аналізу вітамін-D-залежного рахіту 1-го та 2-го типів можна відмітити, що рентгенологічні симптоми, які їх характеризують, тотожні. Різниця полягає лише в частоті їх виявлення. Оцінка клінічних особливостей перебігу рахітоподібних спадкових захворювань важлива як з позицій можливості прогнозування розвитку ортопедичних проявів, так і для комплексної оцінки структурно-функціонального стану кісткової тканини (клінічно, рентгенологічно та біохімічно).
  Повний текст PDF - 1.187 Mb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Марциняк С.
  • Науменко Н.
  • Кінча-Поліщук Т.
  • Зима А.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Марциняк С. М. Клініко-рентгенологічні прояви різних типів вітамін-D-залежного рахіту / С. М. Марциняк, Н. О. Науменко, Т. А. Кінча-Поліщук, А. М. Зима // Травма. - 2015. - Т. 16, № 5. - С. 66-74. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Travma_2015_16_5_10.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Марциняк Степан Михайлович (1974–) (медичні науки)
  • Зима Андрій Миколайович (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського