Наукова періодика України Туберкульоз, легеневі хвороби, ВІЛ-інфекція


Швець О. М. 
Вплив протитуберкульозної терапії на динаміку показників вуглеводного та ліпідного обміну / О. М. Швець, О. С. Шевченко // Туберкульоз, легеневі хвороби, ВІЛ-інфекція. - 2019. - № 2. - С. 35-40. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Tlkhvil_2019_2_7
Мета роботи - вивчити вплив протитуберкульозної терапії залежно від схеми лікування на динаміку показників вуглеводного та ліпідного обміну у хворих із вперше діагностованим туберкульозом (ТБ) легень. Обстежено 76 хворих із вперше діагностованим ТБ легень зі збереженою чутливістю до протитуберкульозних препаратів (ПТП) першого та другого ряду і 64 хворих на хіміорезистентний ТБ. Лікування проводили згідно з наказом МОЗ України. Матеріал для дослідження (венозна кров) відбирали до початку антимікобактеріальної терапії та через 1 міс лікування вранці натще після 10-годинного голодування. Додатково хворим проводили пероральний глюкозотолерантний тест, визначали рівень інсуліну натще, показники ліпідного профілю, розраховували індекс інсулінорезистентності (HOMA-IR) та індекс атерогенності. Для статистичної обробки даних використовували пакет програм обробки даних загального призначення Statistica for Windows версії 13.2. Під час лікування ПТП першого ряду рівень глюкози з навантаженням зріс від 4,34 до 5,29 ммоль/л. У хворих, котрі одержували ПТП другого ряду, відзначено зниження рівня глюкози з навантаженням (від 5,77 до 4,33 ммоль/л), інсуліну натще (від 16,30 до 14,47 мкОД/мл) та медіани значень інсулінорезистентності (з 3,31 до 2,22; p = 0,0057, критерій Вілкоксона). Статистично значущо (p = 0,0028) зменшився вміст ліпопротеїдів дуже низької щільності під дією ПТП першого ряду, про що свідчив зсув міжквартильного розмаху від 0,56 - 0,75 до 0,54 - 0,63 ммоль/л. На тлі лікування рівень ліпопротеїдів високої щільності у хворих на чутливий ТБ дещо зріс, а у хворих на хіміорезистентний ТБ - знизився статистично значущо (p = 0,0171; критерій Манна - Уїтні). Висновки: виявлений негативний вплив ПТП першого ряду на вуглеводний обмін хворих на ТБ легень у вигляді зростання вмісту глюкози з навантаженням, що надає підставу рекомендувати цей тест для об'єктивізації впливу ПТП на механізми вуглеводного обміну. На тлі лікування ПТП другого ряду одержано статистично значуще зниження рівня глюкози з навантаженням та інсуліну натще, що свідчить про моделювальний ефект ПТП другого ряду на вуглеводний обмін. Протитуберкульозні препарати першого ряду позитивно впливали на динаміку показників ліпідного обміну, що виявлялося збільшенням антиатерогенного пулу ліпопротеїдів та зниженням рівня ліпопротеїдів дуже низької щільності. Виявлено негативний вплив ПТП другого ряду на ліпідний обмін, про що свідчило зростання індексу атерогенності як наслідок збільшення вмісту загального холестерину у хворих на ТБ легень на тлі лікування.
  Повний текст PDF - 1.556 Mb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Швець О.
  • Шевченко О.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Швець О. М. Вплив протитуберкульозної терапії на динаміку показників вуглеводного та ліпідного обміну / О. М. Швець, О. С. Шевченко // Туберкульоз, легеневі хвороби, ВІЛ-інфекція. - 2019. - № 2. - С. 35-40. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Tlkhvil_2019_2_7.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Шевченко Ольга Станіславна (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського