Наукова періодика України Туберкульоз, легеневі хвороби, ВІЛ-інфекція


Lesnic E. 
Impact of diabetes comorbidity on outcome of pulmonary tuberculosis / E. Lesnic, L. Todoriko, A. Malic, O. Tafuni // Туберкульоз, легеневі хвороби, ВІЛ-інфекція. - 2019. - № 2. - С. 10-15. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Tlkhvil_2019_2_4
Мета роботи - оцінити вплив цукрового діабету (ЦД) на ефективність лікування у хворих на туберкульоз (ТБ) легень. Проведено ретроспективне, вибіркове, описове дослідження, до якого було залучено 119 дорослих з активним ТБ легень, підтвердженим мікробіологічним аналізом GeneXpert MTB/Rif, яких було зареєстровано в 2014 - 2016 рр. у муніципальній лікарні пневмофтизіології м. Кишинев (Республіка Молдова). Пацієнтів було розподілено на 2 групи: дослідну - 34 пацієнти з ТБ легень і ЦД 2 типу та контрольну - 85 пацієнтів з ТБ легень, у яких ніколи не діагностували порушення метаболізму глюкози або ЦД. У 15 (44 %) пацієнтів ЦД діагностовано одночасно з ТБ, у решти - до верифікації діагнозу ТБ. Дизайн дослідження передбачав збір анамнезу, клінічне обстеження, рентгенологічні та мікробіологічні дослідження згідно із Національним клінічним протоколом. Статистичну обробку результатів проводили за допомогою програмного пакета Statistica 13 з використанням <$Echi sup 2>-критерію і тесту Манна - Уїтні, а також порівняльних, синтезованих і дискретних методів. У Республіці Молдова відзначено епідемію ТБ і діабету: 12,3 % населення страждає на ЦД або має знижену толерантність до глюкози, майже у 5 % випадків ТБ легень діагностують ЦД. Починаючи з 2018 р., пацієнтів з ЦД, які належать до групи ризику, щорічно перевіряють на ТБ, кількість виявлених таким чином пацієнтів становить 65 %. Дослідження продемонстрували, що пацієнти з ЦД, який супроводжується ускладненнями в осіб віком понад 45 років, мають підвищений ризик захворювання на ТБ. Низьку ефективність лікування (смертність - 17 %, перерване лікування - 15 % та невдача лікування - 9 % випадків) можна пояснити ускладненнями перебігу коморбідної патології. Висновки: чинниками ризику виникнення ТБ у хворих на ЦД є захворювання та пов'язані з ним ускладнення, а також вік понад 45 років. Найчастіше пацієнтів із ТБ та супутнім діабетом виявляють за допомогою активного скринінгу. Відзначено низьку ефективність лікування і несприятливий прогноз перебігу туберкульозу у разі коморбідності з ЦД.
  Повний текст PDF - 1.28 Mb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Lesnic E.
  • Todoriko L.
  • Malic A.
  • Tafuni O.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Lesnic E. Impact of diabetes comorbidity on outcome of pulmonary tuberculosis / E. Lesnic, L. Todoriko, A. Malic, O. Tafuni // Туберкульоз, легеневі хвороби, ВІЛ-інфекція. - 2019. - № 2. - С. 10-15. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Tlkhvil_2019_2_4.

      Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського