Наукова періодика України Туберкульоз, легеневі хвороби, ВІЛ-інфекція


Ніколаєва О. Д. 
Гістоплазмоз у ВІЛ-інфікованого. Клінічний випадок / О. Д. Ніколаєва // Туберкульоз, легеневі хвороби, ВІЛ-інфекція. - 2019. - № 1. - С. 40-45. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Tlkhvil_2019_1_9
Описано випадок розвитку гістоплазмозу у ВІЛ-інфікованого хворого та можливості діагностикиі лікування. Збудник захворювання і Histoplasma capsulatum (диморфний гриб). Зниження імунітету суттєво підвищує ризик інфікування гістоплазмою. Генералізований перебіг зазвичай спостерігається у ВІЛ-інфікованих. Розпізнати гістоплазмоз складно, особливо в неендемічних районах. Підтверджує діагноз виділення збудника з харкотиння, зішкрібків слизової оболонки, з крові, пунктатів абсцесів, лімфатичних вузлів, печінки, селезінки, кісткового мозку, з мазка, а також виділення культури гриба. Хвора А., 1975 р. н., звернулася до лікаря зі скаргами на підвищення температури тіла, кашель, слабкість. На комп'ютерній томографії грудної порожнини від 12.07.2017 р. інфільтративно-осередкових змін не було виявлено, лімфатичні вузли середостіння 3 - 7 мм. УЗД черевної порожнини: збільшені лімфатичні вузли до 13 - 15 мм. Рівень CD4 - 2,5 % 10 кл./мкл крові. 13.07.2017 р. було вперше діагностовано ТБ легень мезентеріальних лімфатичних вузлів, Дестр.(-), МБТ0 М - К0 Р0 Гіст. 0 кат. З ког. 3. Було розпочато лікування за схемою: ізоніазид, рифампіцин, етамбутол, піразинамід. На тлі лікування температура нормалізувалася, стан поліпшився, і 23.10.2017 р. рівень CD4 становив 10 % 197 кл./мкл. Від 10.10.2017 р. одержував антиретровірусні препарати за схемою: долутегравір, емтрицитабін, тенофовір. У січні на УЗД зауважено значне зменшення мезентеріальних лімфатичних вузлів. 27.03.2018 р. раптом піднялася температура до <$E39,0~symbol Р roman C>, з'явилися кашель, озноб. На оглядовій рентгенограмі органів грудної клітки 13.04.2018 р. було помічено осередково-інфільтративні зміни в S1,2 правої легені, паратрахеальні лімфатичні вузли розміром 39 х 28 мм, біфуркаційні - 15 х 8 мм. Процес у легенях було розцінено як ТБ внутрішньогрудних лімфатичних вузлів і легень. У мокротинні мікобактерій ТБ (мазок, GeneXpert і посів) не визначалися. Хвора одержувала ізоніазид, рифампіцин, етамбутол, піразинамід, левофлоксацин і канаміцин. На тлі терапії стан хворої погіршився. На рентгенограмі від 7.06.2018 р.: ліва легеня була прозорою. Праворуч у верхній, середній і нижній частках легені S6,9 було помітно поліморфну дисемінацію, в нижній і середній - ділянки консолідації. Праворуч було виявлено паратрахеальні лімфатичні вузли до 45 мм, бронхопульмональні - до 15 мм. Для верифікації діагнозу було проведено торакоскопію із біопсією легеневої тканини і лімфатичних вузлів. Гістологічно - гістоплазмоз легень і лімфатичних вузлів. Призначено ітраконазол. Через 1 міс лікування температура стала нормальною, на рентгенограмі - виявлено позитивну динаміку процесу розсмоктування осередково-інфільтративних змін. Хворій було рекомендовано продовжити прийом ітраконазолу по 200 мг двічі на добу протягом 12 міс. Висновки: коли неефективна протитуберкульозна терапія у ВІЛ-інфікованого та немає бактеріовиділення, треба мати на увазі і мікотичне ураження лімфатичної системи та легень.
  Повний текст PDF - 1.238 Mb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Ніколаєва О.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Ніколаєва О. Д. Гістоплазмоз у ВІЛ-інфікованого. Клінічний випадок / О. Д. Ніколаєва // Туберкульоз, легеневі хвороби, ВІЛ-інфекція. - 2019. - № 1. - С. 40-45. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Tlkhvil_2019_1_9.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Ніколаєва Ольга Дмитрівна (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського