Наукова періодика України Туберкульоз, легеневі хвороби, ВІЛ-інфекція


Опанасенко М. С. 
Вивчення інформативності гістологічного дослідження біопсійного матеріалу для встановлення етіології легеневої дисемінації / М. С. Опанасенко, О. В. Терешкович, І. В. Ліскіна, Л. М. Загаба, Б. М. Конік, М. І. Калениченко, О. Е. Кшановський, С. М. Шалагай, В. І. Лисенко, Л. І. Леванда // Туберкульоз, легеневі хвороби, ВІЛ-інфекція. - 2018. - № 3. - С. 36-43. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Tlkhvil_2018_3_8
Мета роботи - визначити діагностичні стандарти за такими критеріями: чутливість (інформативність), специфічність (діагностична цінність) і точність (результативність) гістологічного методу діагностики для верифікації етіології дисемінованих процесів легень залежно від типу оперативного втручання. Пацієнтів було розподілено на групи залежно від способу забору біопсійного матеріалу (БМ): I - 105 (48,6 %) хворих, у яких БМ одержано шляхом виконання відеоторакоскопії (BTC); II - 38 (17,6 %) пацієнтів, у яких БМ одержано під час відеоасистованої торакоскопії (ВАТС) з мініторакотомією; III - 9 (4,17 %) пацієнтів, у яких БМ одержано шляхом відкритої біопсії (ВБ) легень; IV - 64 (29,6 %) хворі, у яких БМ одержано за допомогою трансбронхіальної біопсії легень (ТББЛ). Високу точність методів ВТС, ВАТС та ВБ легень встановлено під час гістологічного дослідження у 100,0 % випадків. За мікотичного ураження легень та неспецифічних захворювань органів дихання усі методи біопсії легеневої тканини показали 100,0 %. Серед загального контингенту госпіталізованих переважали хворі з діагнозом: "дисемінований процес у легенях невстановленої етіології" - 121 ((57,6 +- 3,4) %) хворий; "дисемінований процес у легенях у поєднанні з синдромом внутрішньогрудної лімфаденопатії" - 41 ((19,5 +- 2,7) %). Після біопсії з гістологічним дослідженням найчастіше виявляли саркоїдоз - 81 ((37,5 +- 3,3) %) та метастатичне ураження легень - 36 ((16,7 +- 2,5) %). Засвідчено високу чутливість та специфічність гістологічного дослідження в разі ВТС та ВАТС у визначенні етіології дисемінованого процесу в легенях невстановленої етіології - діапазон 75,0 - 100,0 %. Показники загальної точності гістологічного методу в разі ВТС та ВАТС були приблизно однакові - 94,7 та 95,2 % відповідно. За допомогою ВБ легень 100,0 % верифікації досягнуто у разі діагнозу: "дисемінований процес у легенях невстановленої етіології", але цей метод є досить складним та небезпечним, передусім для пацієнта. Метод ТББЛ для діагностики дисемінації в легенях вважають найбезпечнішим, проте й найменш результативним, показник точності дорівнював 65,6 %. Висновки: найбільшу частину хворих госпіталізують до клініки з діагнозами: "дисемінований процес у легенях невстановленої етіології" та "дисемінований процес у легенях у поєднанні з синдромом внутрішньогрудної лімфаденопатії". Після гістологічного дослідження найчастіше виявляли саркоїдоз і метастатичні ураження легень. У разі відеоторакоскопії та відеоасистованої торакоскопії засвідчено високу чутливість і специфічність гістологічного дослідження - діапазон 75,0 - 100,0 %. Відкрита біопсія легень надала змогу забезпечити 100,0 % верифікацію за діагнозу: "дисемінований процес у легенях невстановленої етіології". Метод трансбронхіальної біопсії в разі дисемінації вважають найбезпечнішим, але найменш інформативним (показник точності дорівнював 65,6 %).
  Повний текст PDF - 1.098 Mb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Опанасенко М.
  • Терешкович О.
  • Ліскіна І.
  • Загаба Л.
  • Конік Б.
  • Калениченко М.
  • Кшановський О.
  • Шалагай С.
  • Лисенко В.
  • Леванда Л.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Опанасенко М. С. Вивчення інформативності гістологічного дослідження біопсійного матеріалу для встановлення етіології легеневої дисемінації / М. С. Опанасенко, О. В. Терешкович, І. В. Ліскіна, Л. М. Загаба, Б. М. Конік, М. І. Калениченко, О. Е. Кшановський, С. М. Шалагай, В. І. Лисенко, Л. І. Леванда // Туберкульоз, легеневі хвороби, ВІЛ-інфекція. - 2018. - № 3. - С. 36-43. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Tlkhvil_2018_3_8.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Опанасенко Микола Степанович (медичні науки)
  • Терешкович Олександр Володимирович (медичні науки)
  • Ліскіна Ірина Валентинівна (медичні науки)
  • Загаба Людмила Михайлівна (медичні науки)
  • Конік Богдан Миколайович (медичні науки)
  • Калениченко Максим Іванович (медичні науки)
  • Кшановський Олексій Едуардович (медичні науки)
  • Шалагай Сергій Михайлович (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського