Наукова періодика України Туберкульоз, легеневі хвороби, ВІЛ-інфекція


Галан І. О. 
Стан білкового обміну у хворих на вперше діагностований туберкульоз легень залежно від клінічної форми / І. О. Галан, В. І. Петренко, Р. Г. Процюк, С. Т. Омельчук, Г. Ф. Марченко // Туберкульоз, легеневі хвороби, ВІЛ-інфекція. - 2018. - № 1. - С. 33-40. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Tlkhvil_2018_1_9
Мета роботи - вивчити стан білкового обміну, а саме: вміст замінних і незамінних амінокислот у лроватці крові хворих із вперше діагностованим туберкульозом (ТБ) легень залежно від клінічної форми. У обстеженні взяли участь 112 хворих із вперше діагностованим ТБ (основна група). Хворих було розподілено на 3 підгрупи: 1-ша - 21 хворий на вогнищевий ТБ, 2-га - 67 хворих на інфільтративний ТБ, 3-тя - 24 хворих на дисемінований ТБ. 30 практично здорових осіб склали контрольну групу. Найменші зміни виявлено за вогнищевого ТБ за рахунок зниження загального вмісту замінних і незамінних амінокислот, а саме: глутамінової кислоти, глутаміну, аланіну та лізину, гістидину, метіоніну. За інфільтративного ТБ вірогідне зниження загального вмісту амінокислот, загального вмісту незамінних амінокислот (лізин, гістидин, метіонін, аргінін, фенілаланін) та загального вмісту замінних амінокислот (глутамінова кислота, глутамін). Найбільші зміни виявлено у хворих на дисемінований ТБ: вірогідне зниження загального вмісту амінокислот, загального вмісту замінних і незамінних амінокислот. Висновки: чітко простежується прямий зв'язок між змінами з боку білкового обміну і поширеністю уберкульозного процесу в легенях. Виявлені зміни мають як загальні для всіх форм ТБ особливості, а саме: зниження загального вмісту амінокислот замінних (глутамінова кислота, глутамін, гліпин, аланін) та незамінних (лізин, гістидин, метіонін), так і притаманні лише окремим формам ТБ легень. Для дисемінованого ТБ характерне найбільше зниження загального вмісту амінокислот, зокрема замінних (глутамінової кислоти, глутаміну, гліцину, тирозину, серину) та незамінних (лізину, гістидину, метіоніну, лейцину, треоніну, аргініну). А для хворих на інфільтративний ТБ характерне зниження загального вмісту амінокислот і рівнів замінних та незамінних. У хворих на вогнищевий ТБ концентрація більшості амінокислот залишилася незмінною або невірогідно зниженою. Одержані дані об'єктивно відображають стан метаболічного балансу і білкового обміну та є підгрунтям для вибору способу корекції цих порушень з метою підвищення ефективності лікування хворих на ТБ.
  Повний текст PDF - 1.066 Mb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Галан І.
  • Петренко В.
  • Процюк Р.
  • Омельчук С.
  • Марченко Г.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Галан І. О. Стан білкового обміну у хворих на вперше діагностований туберкульоз легень залежно від клінічної форми / І. О. Галан, В. І. Петренко, Р. Г. Процюк, С. Т. Омельчук, Г. Ф. Марченко // Туберкульоз, легеневі хвороби, ВІЛ-інфекція. - 2018. - № 1. - С. 33-40. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Tlkhvil_2018_1_9.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Галан Ірина Олегівна (медичні науки)
  • Петренко Василь Іванович (медичні науки)
  • Омельчук Сергій Тихонович (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського