Наукова періодика України Туберкульоз, легеневі хвороби, ВІЛ-інфекція


Мацегора Н. А. 
Патоморфологічні особливості змін органів травлення та нирок при ізольованому ХРТБ та ко-інфекції ХРТБ/ВІЛ/СНІД / Н. А. Мацегора, С. О. Полякова, М. Н. Єлісейдіс // Туберкульоз, легеневі хвороби, ВІЛ-інфекція. - 2018. - № 1. - С. 21-26. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Tlkhvil_2018_1_7
Мета роботи - на підставі ретроспективного аналізу вивчити особливості патоморфологічних змін органів травлення та нирок для поліпшення клінічної діагностики патологічних станів цих органів. Для дослідження використано методи ретроспективного аналізу 55 медичних карток і протоколів патолого-анатомічного дослідження хворих на хіміорезистентний туберкульоз (ХРТБ) та ХРТБ/ВІЛ/СНІД. Із 55 померлих у 37 (67,3 %) був тільки ХРТБ (1-ша група), у 18 (32,7 %) - ХРТБ/ВІЛ/СНІД (2-га група). Жирова дистрофія гепатоцитів виникає у 100 % хворих на ізольований ХРТБ з ко-інфекцією ХРТБ/ВІЛ/СНІД, проте генез її розвитку відрізняється: за ХРТБ/ВІЛ/СНІД стеатогепатоз формується за рахунок дифузної лімфо-плазмо-еозинофільної інфільтрації строми печінки в 55,6 % випадків, інтерстиціального набряку - в 50,0 % і міжчасточкового цирозу печінки - в 33,3 %; печінка у разі ХРТБ "мускатна" в 73,0 % випадків, що свідчить про те, що цей стан зумовлений гемодинамічним перевантаженням та застоєм по правому серцю. Кислотостійкі палички в печінці (22,2 %), підшлунковій залозі (5,6 %) виявляють тільки у хворих на ХРТБ/ВІЛ/СНІД, що слід трактувати як особливості перебігу поєднаної інфекції ХРТБ/ВІЛ/СНІД. Некроз окремих канальців зареєстровано у 16,2 % хворих на ізольований ХРТБ без останніх у хворих 2-ї групи (ХРТБ/ВІЛ/СНІД). Склеротичні зміни переважали у патолого-анатомічних дослідженнях 1-ї групи та досягали 51,4 %, що було значно вище від результатів 2-ї групи (33,3 %). Водночас для хворих з ко-інфекцією ХРТБ/ВІЛ/СНІД були характерними інтерстиціальні ураження у вигляді стертості структури нирок на розрізі (27,8 %), осередкового мікрокістозу канальців (38,9 %) та полікістозу нирок (5,6 %). Висновки: морфологічні вияви туберкульозу внутрішніх органів є відображенням динаміки імунних реакцій. У клініці спостерігається гіпердіагностика патологічних змін органів травлення і нирок у хворих на ізольований хіміорезистентний туберкульоз та гіподіагностика цих порушень у хворих з ко-інфекцією ХРТБ/ВІЛ/СНІД, що потребує вдосконалення знань лікарів-фтизіатрів про супутню соматичну патологію.
  Повний текст PDF - 993.629 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Мацегора Н.
  • Полякова С.
  • Єлісейдіс М.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Мацегора Н. А. Патоморфологічні особливості змін органів травлення та нирок при ізольованому ХРТБ та ко-інфекції ХРТБ/ВІЛ/СНІД / Н. А. Мацегора, С. О. Полякова, М. Н. Єлісейдіс // Туберкульоз, легеневі хвороби, ВІЛ-інфекція. - 2018. - № 1. - С. 21-26. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Tlkhvil_2018_1_7.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Мацегора Ніна Анатоліївна (медичні науки)
  • Полякова Світлана Олександрівна (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського