Наукова періодика України Туберкульоз, легеневі хвороби, ВІЛ-інфекція


Голка Г. Г. 
Роль і значення полімеразної ланцюгової реакції в діагностиці кістково­суглобового туберкульозу / Г. Г. Голка, І. М. Калмикова, О. Г. Фадєєв, А. О. Олійник, О. В. Танцура // Туберкульоз, легеневі хвороби, ВІЛ-інфекція. - 2016. - № 3. - С. 28-34. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Tlkhvil_2016_3_9
Мета роботи - дослідження ефективності полімеразної ланцюгової реакції (ПЛР) в діагностиці кістково-суглобового туберкульозу (КСТБ). В основу клінічної частини роботи покладено дані протоколів обстежень та медичну документацію 85-ти хворих, що перебували у період від 2009 до 2015 рр. у відділенні КСТБ КУОЗ "Обласна туберкульозна лікарня № 1" Харківської обласної ради та у хірургічному відділенні КУОЗ "Обласний протитуберкульозний диспансер № 1" Харківської обласної ради. Усіх хворих було розподілено на 2 групи. До I (основної) увійшло 60 (70,6 %) хворих, у яких діагноз специфічного вперше діагностованого активного туберкульозного ураження суглобів було підтверджено на підставі вірогідних клінічних та патоморфологічних досліджень. До II (контрольної) - 25 (29,4 %) хворих з підозрою на туберкульоз суглобів, у яких діагноз специфічного туберкульозного запалення після всебічного обстеження не підтвердили. У переважній кількості спостережень у обох групах помічено ураження великих суглобів нижніх кінцівок: у I групі - у 42-х (70 %), у II - у 19-ти (76 %) пацієнтів. У основну групу ввійшли пацієнти лише з локальними специфічними (туберкульозними) ураженнями суглобів (найскладніша для діагностики). Для дослідження використовували сертифіковану систему "Амплі-Сенс-100" МТБ-ком. Саме дослідження і інтерпретацію результатів виконували за інструкцією (протоколом) у сертифікованій лабораторії. Для дослідження за методом ПЛР використовували патологічний матеріал, що контактував з осередком деструкції, - синовіальну рідину, або змив із суглоба, або гній напливних абсцесів. Біологічний матеріал брали за стерильних умов шляхом пункції ураженого суглоба чи напливного абсцесу. Під час дослідження одержано такі результати: специфічність ПЛР становить 92 %, а сенситивність - 86,7 %, загальна цінність тесту - 88,2 %. Прогностична цінність позитивного результату дорівнює 96 %, тобто у разі позитивного результату ПЛР на мікобактерії ТБ з високою ймовірністю можемо ставити діагноз ТБ. Тобто метод ПЛР є ефективним для ранньої діагностики у хворих з туберкульозним ураженням суглобів. Висновки: для ранньої діагности КСТБ поряд із променевими методами, мікробіологічними дослідженнями доцільно використовувати ПЛР. Вона значно доповнює арсенал діагностичних засобів та вирізняється високою чутливістю, експресивністю (швидкістю), відносною простотою й безпечністю, має високу діагностичну чутливість, специфічність та прогностичну значущість.
  Повний текст PDF - 752.356 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Голка Г.
  • Калмикова І.
  • Фадєєв О.
  • Олійник А.
  • Танцура О.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Голка Г. Г. Роль і значення полімеразної ланцюгової реакції в діагностиці кістково­суглобового туберкульозу / Г. Г. Голка, І. М. Калмикова, О. Г. Фадєєв, А. О. Олійник, О. В. Танцура // Туберкульоз, легеневі хвороби, ВІЛ-інфекція. - 2016. - № 3. - С. 28-34. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Tlkhvil_2016_3_9.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Голка Григорій Григорович (1958–) (медичні науки)
  • Олійник Антон Олександрович (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського