Наукова періодика України Туберкульоз, легеневі хвороби, ВІЛ-інфекція


Гайова Л. В. 
Токсичний вплив протитуберкульозних засобів на життєво важливі органи та дослідження протектної дії піридоксину в разі інтоксикації протитуберкульозними засобами / Л. В. Гайова // Туберкульоз, легеневі хвороби, ВІЛ-інфекція. - 2015. - № 2. - С. 46-55. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Tlkhvil_2015_2_8
Мета роботи - провести морфологічну оцінку ураження внутрішніх органів (легень, печінки, нирок, селезінки) після лікування експериментального туберкульозу морських свинок різними співвідношеннями доз ізоніазиду та піридоксину гідрохлориду (вітаміном B6) з метою виявлення оптимального поєднання препаратів, у разі лікування якими досягається якнайменше залишкове ураження внутрішніх органів. Для відтворення експериментального туберкульозу можна використовувати різні види тварин: морських свинок, кролів, білих мишей, пацюків, собак, мавп та ін. З діагностичною метою частіше використовують морських свинок, оскільки вони мають високу чутливість до мікобактерій туберкульозу людського та бичачого типу. Морські свинки є найбільш зручними об'єктами для експериментального вивчення питань імунітету та алергії у разі туберкульозу. За характером вияви реакцій на туберкульозну інфекцію у собак подібні до реакції людини, тому вони також є важливими об'єктами для досліджень. Пацюків та мишей застосовують як тварин, дещо резистентних до туберкульозу. Для хіміотерапії найбільш зручними тваринами є білі миші, для яких є можливість застосування препаратів у малій кількості та за короткі терміни досліду. Для відтворення експериментального туберкульозу використовують той тип мікобактерій туберкульозу, який є вірулентним для цього виду тварин. На підставі аналізу наведних даних можна простежити такі тенденції: збільшення доз ізоніазиду призводить до збільшення ступеня ураженості тканини печінки; сумісна дія ізоніазиду та вітаміну B6 в цілому сприяє зменшенню індексу ураженості печінки; найменша вираженість ураження печінки має місце у випадку хіміотерапії тільки ізоніазидом у дозі 10 мг/кг та ізоніазидом у дозі 10 мг/кг та вітаміну B6 у дозі 50 мг/кг; у разі припинення ізоніазиду та вітаміну B6 у дозах (10 і 5) мг/кг, (32 і 50) мг/кг, (100 і 5) мг/кг та (100 і 50) мг/кг відповідно мав місце однаковий рівень ураженості тканин печінки (9,8 у. о.), і таким чином стан тканин печінки не залежав від змін величин доз препаратів. Висновки: наведені приклади представляють результати гістологічних досліджень ознак туберкульозного запалення та неспецифічних змін в органах морських свинок з експериментальною моделлю туберкульозу у разі лікування різними співвідношеннями доз ізоніазиду з піридоксину гідрохлоридом. За умов експерименту сполучення "ізоніазид - піридоксину гідрохлорид" 32 та 5 мг/кг, відповідно, призводить до відсутності специфічних та неспецифічних виявів запалення в легенях, печінці, нирках та селезінці.
  Повний текст PDF - 744.758 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Гайова Л.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Гайова Л. В. Токсичний вплив протитуберкульозних засобів на життєво важливі органи та дослідження протектної дії піридоксину в разі інтоксикації протитуберкульозними засобами / Л. В. Гайова // Туберкульоз, легеневі хвороби, ВІЛ-інфекція. - 2015. - № 2. - С. 46-55. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Tlkhvil_2015_2_8.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Гайова Людмила Володимирівна (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського