Наукова періодика України Туберкульоз, легеневі хвороби, ВІЛ-інфекція


Корж О. В. 
Особливості морфологічної картини туберкульозного менінгоенцефаліту у ВІЛ-­інфікованих / О. В. Корж, Т. В. Тлустова, Т. В. Джеджеіа, Є. Є. Садовнік // Туберкульоз, легеневі хвороби, ВІЛ-інфекція. - 2014. - № 1. - С. 13-19. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Tlkhvil_2014_1_5
Мета дослідження - вивчити особливості морфологічних виявів туберкульозного менінгоенцефаліту (ТМ) у ВІЛ-інфікованих. Досліджено 45 померлих від ТМ, з яких 36 були ВІЛ-позитивними: 27 осіб з кількістю CD4-лімфоцитів до 100 кл/мкл (медіана 32,0 кл/мкл) та 9 - з рівнем CD4 понад 100 кл/мкл (медіана 126,0 кл/мкл). Групу порівняння складали 9 ВІЛ-негативних хворих на ТМ. У 100,0 % ВІЛ-інфікованих незалежно від ВІЛ-статусу на автопсії виявлено генералізований туберкульоз. За рівня CD4 << 100 кл/мкл у 92,6 % хворих на м'яких оболонках основи мозку визначали гнійно-фібринозні відкладення, у 77,8 % - просоподібні висипання, характерні для гострого міліарного туберкульозу. У 100,0 % хворих з CD4 >> 100 кл/мкл виявлено гнійно-фібринозні відкладення, просоподібні висипання на основі мозку - у 44,4 %. Під час автопсії міліарний туберкульоз визначено у 44,4 % ВІЛ-негативних, просоподібні висипання на основі мозку - у 33,3 %. У 85,2 % ВІЛ-позитивних хворих з рівнем CD4 << 100 кл/мкл основним морфологічним виявом ТМ були осередки казеозного некрозу без периферичної клітинної реакції, туберкульозні гранульоми утворювалися у 22,2 % осіб, у всіх хворих спостерігалися васкуліти та тромбоваскуліти. У 77,8 % осіб із кількістю CD4 >> 100 кл/мкл помічено туберкульозні гранульоми та осередки казеозного некрозу, у 88,9 % - поширені васкуліти та тромбоваскуліти. Незалежно від ВІЛ-статусу та стану імунної системи в усіх померлих спостерігалися повнокров'я та набряк головного мозку, периваскулярна лімфоїдна інфільтрація, значні дистрофічні зміни нервових клітин. У мозку ВІЛ-інфікованих туберкульозних гранульом не знайдено, у ВІЛ-негативних вони зустрічалися вкрай рідко (11,1 %). Ділянки демієлінізації та розм'якшення мозкової тканини у 3,5 - 4,5 разу частіше зауважували у ВІЛ-інфікованих, що пояснено наслідком тромбоваскулітів. Висновки: особливостями морфологічної картини ТМ у ВІЛ-інфікованих були наявність у м'яких мозкових оболонках і головному мозку численних васкулітів та тромбоваскулітів, фібринозно-гнійних нашарувань на мозкових оболонках. У разі рівня CD4 << 100 кл/мкл організм втрачає здатність до клітинних реакцій, і морфологічним виявом туберкульозного ураження мозкових оболонок були переважно осередки казеозного некрозу, проте за CD4 >> 100 кл/мкл у більшості хворих визначали туберкульозні гранульоми. Відмітною рисою ураження головного мозку у ВІЛ-інфікованих хворих був частий розвиток васкулітів та тромбоваскулітів і як наслідок - зон демієлінізації та розм'якшення мозкової тканини.
  Повний текст PDF - 307.162 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Корж О.
  • Тлустова Т.
  • Джеджеіа Т.
  • Садовнік Є.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Корж О. В. Особливості морфологічної картини туберкульозного менінгоенцефаліту у ВІЛ-­інфікованих / О. В. Корж, Т. В. Тлустова, Т. В. Джеджеіа, Є. Є. Садовнік // Туберкульоз, легеневі хвороби, ВІЛ-інфекція. - 2014. - № 1. - С. 13-19. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Tlkhvil_2014_1_5.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Корж Олена Володимирівна (медичні науки)
  • Тлустова Тетяна Володимирівна (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського