Наукова періодика України Сучасна педіатрія. Україна


Кушніренко С. В. 
Вплив метаболічної терапії на карнітиновий статус і метаболомічний профіль амінокислот у дітей, хворих на хронічну хворобу нирок / С. В. Кушніренко, Н. В. Ольхович // Сучасна педіатрія. Україна. - 2019. - № 5. - С. 31-37. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Sped_2019_5_5
Мета роботи - вивчити вплив метаболічної терапії левокарнітином на карнітиновий статус, метаболомічний профіль амінокислот і функціональний стан серцево-судинної системи у дітей, хворих на хронічну хворобу нирок (ХХН) 4 - 5 ст. У 38 дітей із ХХН 2 - 5 ст. віком від 2 до 17 років визначали концентрацію ацилкарнітинів та амінокислот у сухих плямах крові методом рідинної хроматографії тандемної мас-спектрометрії. З метою корекції карнітинового статусу у 20 дітей із ХХН 4 - 5 ст. застосовувався перорально левокарнітин (агвантар) із розрахунку 50 мг/кг/добу протягом двох місяців. Оцінка ефективності та безпеки левокарнітину проводилась за динамікою показників метаболомічного профілю амінокислот, карнітинового статусу, клініко-лабораторних показників, електро- та ехокардіографії. Встановлено, що пероральне застосування левокарнітину супроводжувалось достовірною динамікою збільшення вільного карнітину (СО) до рівня 46,11 +- 2,9 <$Emu>М у порівнянні з даними, отриманими до лікування у пацієнтів із ХХН 2 - 5 ст. (p << 0,05). Вміст C5DC (глутарилкарнітину) і C6DC (3-метилглутаконілкарнітину) через 2 місяці лікування левокарнітином зменшився вдвічі у порівнянні з відповідними показниками, отриманими у пацієнтів із ХХН 5 ст. до лікування (p << <0,05). Прийом левокарнітину не чинив негативного впливу на метаболомічний амінокислотний спектр крові. За 2 місяці терапії з застосуванням левокарнітину у дітей із ХХН 4 - 5 ст. вдалося досягти покращання показників функціонального стану серцево-судинної системи та збільшення фізичної витривалості. Зроблено висновки, що призначення левокарнітину (агвантар) у дітей із ХХН 4 - 5 ст. є патогенетично обгрунтованим, надає можливість покращити показники карнітинового статусу, відновити пул вільного карнітину, у поєднанні з комплексною терапією досягти стабілізації функціонального стану серцево-судинної системи. Пацієнти, залучені у дослідження, та/або їхні батьки надали інформовану письмову згоду на участь у дослідженні. Дослідження було схвалено комітетом з біоетики Київської міської дитячої клінічної лікарні N 1 і відповідало етичним і морально-правовим вимогам, згідно з наказом МОЗ України N 281 від 01.11.2000 р. Автори заявляють про відсутність конфлікту інтересів.
  Повний текст PDF - 143.876 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Кушніренко С.
  • Ольхович Н.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Кушніренко С. В. Вплив метаболічної терапії на карнітиновий статус і метаболомічний профіль амінокислот у дітей, хворих на хронічну хворобу нирок / С. В. Кушніренко, Н. В. Ольхович // Сучасна педіатрія. Україна. - 2019. - № 5. - С. 31-37. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Sped_2019_5_5.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Кушніренко Стелла Вікторівна (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського