Наукова періодика України Сучасна педіатрія. Україна


Квашніна Л. В. 
Своєчасна корекція порушень вегетативного гомеостазу — профілактика розвитку артеріальної гіпертензії у дітей / Л. В. Квашніна, Т. Б. Ігнатова, І. С. Майдан // Современная педиатрия. - 2019. - № 1. - С. 102-112. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Sped_2019_1_16
Мета роботи - вивчення показників артеріального тиску (АТ) у дітей молодшого шкільного віку з проявами вегетативної дисфункції та порушенням ліпідного обміну й ендотеліальної функції. Під спостереженням знаходилось 128 дітей віком від 6 до 10 років із синдромом вегетативної дисфункції (СВД), яким було проведено клініко-лабораторне та інструментальне обстеження. На підставі проведеної оцінки добового ФЕ була відібрана група дітей (19,5 % від усіх обстежених), у яких показники середнього систолічного і діастолічного АТ (САТ і ДАТ) знаходились на верхній межі норми (90 - 95 перцентиль, так званий "нормальний високий тиск"), їм було проведено більш поглиблене дослідження: оцінка функції ендотелію, ліпідного спектра крові та стану окиснювального гомеостазу. Для корекції виявлених порушень призначали комплекс препаратів: "кратал для дітей", "квертин" і "смарт омега для дітей" у вікових дозах. Курс лікування становив 2 місяці. Оцінка ефективності проводилась до і наприкінці лікування. У дітей з "нормально високим" АТ виявлено порушення вегетативного гомеостазу у вигляді вихідної ваготонії (80,6 % дітей) і вегетативної реактивності у вигляді гіперсимпатикотонїї (46,5 %) і симпатикотонії (38,9 %). За добового моніторування АТ виявлено його підвищення до "нормально високих" цифр, спостерігалася підвищена варіабельність АТ. У дітей виявлено різні типи ендотеліальної дисфункції з переважанням парадоксального типу (42,6 % дітей), за якого визначалось підвищення рівня ендотеліну-1 в крові, що має ангіоспазматичну дію. Виявлено порушення у системі перекисного окиснення ліпідів у бік її активації, порушення ліпідного обміну у вигляді різних дисліпідемій у 87,5 % дітей. Використання комплексу препаратів надало можливість значно знизити клінічні прояви, нормалізувати АТ (88,5 % дітей), вегетативний гомеостаз (77,0 %), ендотеліальну функцію (74,1 %), ліпідний обмін (85,4 %). Усі препарати добре переносяться, не мають токсичного впливу і не викликають алергічної реакції, є досить ефективними і безпечними в лікуванні дітей з проявами СВД і показниками "нормально високого" АТ.
  Повний текст PDF - 7.054 Mb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Квашніна Л.
  • Ігнатова Т.
  • Майдан І.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Квашніна Л. В. Своєчасна корекція порушень вегетативного гомеостазу — профілактика розвитку артеріальної гіпертензії у дітей / Л. В. Квашніна, Т. Б. Ігнатова, І. С. Майдан // Современная педиатрия. - 2019. - № 1. - С. 102-112. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Sped_2019_1_16.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Квашніна Людмила Вікторівна (медичні науки)
  • Ігнатова Тетяна Борисівна (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського