Наукова періодика України Сучасна педіатрія. Україна


Фролова Т. В. 
Вплив виду вигодовування на рівень цинку та фізичний розвиток дітей першого року життя / Т. В. Фролова, А. Г. Амаш // Современная педиатрия. - 2018. - № 8. - С. 55-60. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Sped_2018_8_10
Актуальним питанням сучасної педіатрії є вивчення залежності мінерального статусу дітей першого року життя та рівня фізичного розвитку від виду вигодовування та особливостей введення прикорму, що надає можливість діагностувати елементози на етапі доклінічних проявів. Мета роботи - вивчення динаміки показників рівня цинку у дітей грудного віку залежно від виду вигодовування, особливостей введення прикорму та рівня фізичного розвитку. Обстежено 147 дітей віком від 5 міс до 1 року, що отримували різні види вигодовування та різні продукти прикорму, введення яких відбувалося в різні терміни. Дослідження проведено в 2 етапи: 1-й - у віці 5 міс; 2-й - у віці 1 рік. Діти були розподілені на групи (гр.): I - 52 дитини, які знаходились на грудному вигодовуванні (ГВ) та отримували прикорм із 6 міс життя; II - 17 дітей, які знаходилися на частково грудному вигодовуванні (ЧГВ) із кількістю грудного молока менш ніж 50 % за добу та отримували прикорм із 5 міс життя; III - 25 дітей, які отримували ЧГВ із більш ніж 50 % грудного молока у добовому раціоні та прикорм із 6 міс життя; IV - 26 дітей, які знаходилися на штучному вигодовуванні (ШВ) та отримували прикорм із 5 міс життя; V - 24 дитини, які знаходилися на ШВ та отримували прикорм із 6 міс життя. Визначення рівня цинку проводилось у волоссі методом спектрометрії на апараті Elvax Light (ТОВ "Елватех" Україна, 2008 р.). Фізичний розвиток оцінювали згідно з наказом МОЗ України N 149 від 20.03.2008 р. і рекомендаціям ВООЗ від 2018 р. За розрахунком середнього значення та кореляційно-регресивного аналізу в програмі Ехсеll 2007 р. проведено статистичний аналіз отриманих результатів. Виявлено суттєві зміни рівня цинку у дітей залежно від виду вигодовування та особливостей введення прикорму. Рівень цинку у дітей V гр. становив 8,771 %, IV гр. - 4,946 %, I гр. - 3,1 %, III гр. - 2,329 %, тоді як у дітей II гр. - 0,928 %. У ході обстеження у віці одного року рівень цинку у дітей усіх груп значно збільшився і становив у дітей V гр. - 36,266 %, IV гр. - 5,295 %, I гр. - 40,524 %, III гр. - 36,532 %, а в II гр. - 5,553 %. Зроблено висновки, що у дітей першого року життя має місце взаємозв'язок між рівнем цинку, видом вигодовування, терміном введення та різноманітністю продуктів прикорму. У п'ятимісячних хлопчиків, які отримували штучні суміші, показники рівня цинку були значно вищими у порівнянні з дітьми, які знаходились на природному та змішаному вигодовуванні. У дітей, які отримували прикорм з 6 міс, під час повторного дослідження відмічалось значне підвищення показників вмісту цинку у порівнянні з дітьми, яким прикорм призначався з 5 міс життя. Під час повторного дослідження у віці одного року встановлено, що у хлопчиків, незалежно від виду вигодовування та особливостей введення прикорму, рівень цинку був вищим у порівнянні з його показниками у дівчаток. У дітей першого року життя не спостерігається залежності між рівнем цинку та рівнем фізичного розвитку дитини.
  Повний текст PDF - 125.707 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Фролова Т.
  • Амаш А.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Фролова Т. В. Вплив виду вигодовування на рівень цинку та фізичний розвиток дітей першого року життя / Т. В. Фролова, А. Г. Амаш // Современная педиатрия. - 2018. - № 8. - С. 55-60. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Sped_2018_8_10.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Фролова Тетяна Володимирівна (1967–) (медичні науки)
  • Амаш Анастасія Григорівна (1988–) (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського