Наукова періодика України Сучасна педіатрія. Україна


Пересипкіна Т. В. 
Суб'єктивна оцінка здоров'я дітей, соціальні детермінанти його формування / Т. В. Пересипкіна // Современная педиатрия. - 2018. - № 4. - С. 44-48. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Sped_2018_4_8
Анкетування вважається джерелом інформації щодо стану здоров'я та благополуччя дітей, соціальних умов та поведінки і його використовують з метою визначення ризиків здоров'я та попередження його погіршення в майбутньому. Мета роботи - на підставі суб'єктивної оцінки підлітками стану свого здоров'я визначити фактори, які його обумовлюють. Проведено анкетування школярів із дотриманням усіх вимог Гельсінської декларації щодо збереження персональних даних. У дослідженні взяв участь 821 підліток - учні 9 - 11 класів загальноосвітніх навчальних закладів мережі Шкіл сприяння здоров'ю двох районів м. Харків. Залежно від суб'єктивної оцінки власного здоров'я всі діти були розподілені на дві групи: діти, які вважають себе здоровими та не мають скарг на стан здоров'я; діти, які мають відхилення у здоров'ї та можуть визначити, з боку яких органів чи систем вони є. Серед дітей, що скаржаться на здоров'я, нижчим є показник отримання допомоги з питань здорового способу життя з боку вчителів, батьків, більша питома вага тих, хто її взагалі не отримує. Діти із захворюваннями є менш обізнаними щодо впливу шкідливих звичок на стан здоров'я і більш толерантними до реклами тютюну та алкоголю; ці діти мають нижчий рівень фізичної активності, більше часу проводять на дискотеках, у клубах - менше беруть участь у суспільному житті; у їхніх сім'ях частіше курить мати або всі члени родини. Діти з незадовільним станом здоров'я, за даними анкетування, частіше не задоволені стосунками у родині, навчальним закладом, якістю викладання в ньому, не мають бажання отримувати нову інформацію про здоров'яорієнтовану поведінку. Переважно підлітки мали скарги на розлади нервової системи, органів зору, шлунково-кишкового тракту, кістково-м'язової системи й органів дихання. Майже п'ята частина опитаних школярів мала скарги з боку двох чи більше систем організму. Залежно від суб'єктивної оцінки здоров'я виявлено відмінності у способі життя школярів, ролі сім'ї у формуванні здоров'яорієнтованої поведінки та ставленні до шкідливих звичок, потребі школярів в отриманні допомоги. Виявлені проблемні питання доцільно використати для розробки моделі або критеріїв оцінки рівня здоров'я навчального колективу.
  Повний текст PDF - 131.915 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Пересипкіна Т.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Пересипкіна Т. В. Суб'єктивна оцінка здоров'я дітей, соціальні детермінанти його формування / Т. В. Пересипкіна // Современная педиатрия. - 2018. - № 4. - С. 44-48. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Sped_2018_4_8.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Пересипкіна Тетяна Валентинівна (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського