Наукова періодика України Сучасна педіатрія. Україна


Банадига Н. В. 
Клініко-генетичні паралелі перебігу бронхіальної астми у дітей / Н. В. Банадига, С. Б. Волошин // Современная педиатрия. - 2017. - № 4. - С. 72-76. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Sped_2017_4_13
Мета роботи - відстежити вплив окремих генетичних маркерів атопії на клінічний перебіг бронхіальної астми (БА) у дітей. За умов лікувальних закладів проведено поглиблене клініко-лабораторне обстеження 101 хворого на БА. Генотипування Arg16Gly гена <$Ebeta sub 2>-адренорецепторів rs1042713 і G308A гена TNF<$Ealpha> rs1800629 проведено шляхом полімеразної ланцюгової реакції. У 29 хворих діагностовано інтермітуючий перебіг БА, у 72 - персистуючий. У 73 дітей виявлено необхідність у базовій терапії з метою досягнення контролю над перебігом БА. Аналіз складу базової терапії у госпіталізованих з приводу загострення дітей показав, що у 10 пацієнтів застосовано антилейкотрієнові препарати, у 29 - інгаляційні глюкокортикостероїди (ІГКС); 23 дітям була необхідна комбінація цих препаратів. У пацієнтів із контрольованою БА базова терапія здебільшого передбачала застосування антилейкотрієнових препаратів та у незначної кількості - ІГКС відповідно до тяжкості перебігу. Дослідження генотипів поліморфізму Arg16Gly гена ADR<$Ebeta sub 2>-рецепторів і заміни G308A гена TNF<$Ealpha> залежно від чутливості до препаратів базової терапії показало переважання Gly/Gly варіанту у пацієнтів, що приймали антилейкотрієнові препарати та комбінацію антилейкотрієнових препаратів з ІГКС, а серед осіб, яким призначалися лише ІГКС, частіше зустрічався гетерозиготний варіант Arg/Gly гена ADR<$Ebeta sub 2>-рецепторів. Щодо заміни G308A TNF<$Ealpha>, незалежно від складу базової терапії, превалював генотип GG. Зроблено висновки, що досягнути належного контролю за перебігом БА вдається у дітей із генотипом Gly/Gly ADR<$Ebeta sub 2>-рецепторів, тоді як гетерозиготний генотип Arg/Gly та гомозиготний Arg/Arg за основною алеллю супроводжував частково контрольований і неконтрольований перебіг хвороби. Встановлена залежність між складом базисної терапії та генотипом ADR<$Ebeta sub 2>-рецепторів. Гомозиготний за мінорною алеллю генотип Gly/Gly діагностовано у пацієнтів, яким достатнім було застосування лише антилейкотрієнових препаратів. Натомість у випадку генотипу Arg/Gly досягнути контролю над астмою вдалось за умови використання ІГКС. Діагностовані генотипи TNF<$Ealpha> у дітей із БА встановили домінуючий вплив основної алелі G, що підтверджено істотним переважанням гомозиготного варіанту GG незалежно від рівня контролю астми. Базисна терапія БА потребувала перегляду дози ІГКС або застосування комбінованої терапії у пацієнтів із гетерозиготним генотипом GA TNF<$Ealpha>.
  Повний текст PDF - 120.544 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Банадига Н.
  • Волошин С.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Банадига Н. В. Клініко-генетичні паралелі перебігу бронхіальної астми у дітей / Н. В. Банадига, С. Б. Волошин // Современная педиатрия. - 2017. - № 4. - С. 72-76. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Sped_2017_4_13.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Банадига Наталія Василівна (медичні науки)
  • Волошин Станіслава Богданівна (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського