Наукова періодика України Сучасна гастроентерологія


Нікіфорова Я. В. 
Спосіб корекції харчової поведінки у хворих з кардіометаболічним ризиком / Я. В. Нікіфорова, М. М. Вовченко, О. О. Буряковська // Сучасна гастроентерологія. - 2016. - № 6. - С. 45-53. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/SGastro_2016_6_9
Мета роботи - підвищити ефективність немедикаментозного лікування хворих на неалкогольну жирову хворобу печінки (НАЖХП) з вісцеральним ожирінням на тлі гіпертонічної хвороби (ГХ) I - II стадії шляхом призначення оптимальних схем індивідуально розробленого на підставі нутрігенетичного дослідження раціонального харчування з урахуванням особливостей харчової поведінки (ХП), базового обміну та фізичної активності (ФА). Обстежено 84 хворих (середній вік - (53,0 +- 0,8) року) на НАЖХП з вісцеральним ожирінням на тлі ГХ I - II стадії, які перебували на лікуванні в ДУ "Національний інститут терапії імені Л. Т. Малої НАМН України". Усі хворі (n = 84) мали медикаментозно контрольовану ГХ. До контрольної групи було залучено 30 практично здорових осіб, реципрокних за гендерною та віковою характеристикою. Вивчено типи ХП за опитувальником DEBQ, фактичне харчування - за допомогою розробленого опитувальника та аналізу тижневого харчового щоденника. Проведено нутрігенетичне дослідження. Хворим виконували стандартні антропометричні вимірювання, моніторинг складу тіла, ультразвукове дослідження органів черевної порожнини та серця, комп'ютерну томографію органів черевної порожнини та добове моніторування артеріального тиску. Розраховували індекс вісцерального ожиріння (ІВО) та індекс відношення площі вісцеральної жирової тканини (ВЖТ) до площі підшкірної абдомінальної жирової тканини (ПЖТ). Оцінювали показники вуглеводного, ліпідного обміну, урикемії. Хворих було розподілено на 2 групи: 1-ша група (n = 42) одержувала стандартне немедикаментозне лікування НАЖХП згідно з наказом МОЗ України № 826 з додатковим призначенням індивідуально розробленого раціонального харчування; 2-га група - лише стандартне немедикаментозне лікування. Тривалість спостереження - 12 міс. Через 6 міс у пацієнтів 1-ї групи було відзначено статистично значущі (p << 0,05) зміни основних антропометричних показників: маса тіла знизилася на 10,8 % (10,1; 11,2), індекс маси тіла - на 10,2 % (10,0; 10,6), обвід талії - на 8,9 % (8,6; 9,1), ВЖТ - до 8,0 % (6,0; 9,0). ВЖТ/ПЖТ до 0,46 (0,40; 0,52). ІВО - до 1,7 % (1,3; 2,4). Через 12 міс усі хворі 1-ї групи досягли цільових рівнів поступового зниження маси тіла (7 - 10 %) та її стабілізації. Під час контрольного анкетування за опитувальником DEQ у хворих 1-ї групі не виявлено порушень ХП. Досягнуто 100 % комплаєнтності як до виконання рекомендацій щодо модифікації способу життя, так і до лікування в цілому. У хворих 2-ї групи через 12 міс не було виявлено статистично значущих змін відповідних показників. Висновки: досягти підвищення ефективності немедикаментозного лікування хворих на НАЖХП з вісцеральним ожирінням на тлі ГХ I - II стадії можна шляхом корекції порушень ХП та призначення оптимальних схем індивідуально розробленого на підставі нутрігенетичного дослідження раціонального харчування з урахуванням особливостей ХП, базового обміну та ФА.
  Повний текст PDF - 1.531 Mb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Нікіфорова Я.
  • Вовченко М.
  • Буряковська О.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Нікіфорова Я. В. Спосіб корекції харчової поведінки у хворих з кардіометаболічним ризиком / Я. В. Нікіфорова, М. М. Вовченко, О. О. Буряковська // Сучасна гастроентерологія. - 2016. - № 6. - С. 45-53. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/SGastro_2016_6_9.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Нікіфорова Яна Василівна (медичні науки)
  • Вовченко Марина Миколаївна (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського