Наукова періодика України Сучасна гастроентерологія


Нагієва С. А. 
Особливості больових відчуттів у пацієнтів із різними клінічними варіантами синдрому подразненого кишечника / С. А. Нагієва // Сучасна гастроентерологія. - 2016. - № 3. - С. 20-26. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/SGastro_2016_3_6
Мета роботи - визначити локалізацію та характер болю, притаманного для кожного із варіантів синдрому подразненого кишечника (СПК), його інтенсивність, іррадіацію, зв'язок з виникненням, зменшення або зникнення больових відчуттів. Обстежено 164 пацієнти, розділені на чотири групи: до першої групи залучено 53 (32,3 %) хворих на СПК із закрепом (СПК-З) (11 чоловіків та 42 жінки), до другої - 57 (34,8 %) хворих на СПК з діареєю (СПК-Д) (17 чоловіків та 40 жінок), до третьої - 30 (18,3 %) хворих на СПК з неспецифічним варіантом (СПК-НВ) (12 чоловіків та 18 жінок), до четвертої - 24 (14,6 %) хворих на СПК зі змішаним варіантом (СПК-ЗВ) (9 чоловіків - 15 жінок). Більшість хворих становили жінки - 115 (70,1 %). Усі пацієнти були відібрані згідно з Римськими критеріями III (2006). Встановлено, що залежно від варіанта СПК локалізація та характер болю, ступінь його вираженості відрізняються: від легкого дискомфорту при СПК-3 та СПК-ЗВ (<$E p~<<~0,05>) до сильно виражених больових відчуттів при СПК-Д і СПК-НВ (<$E р~<<~0,05>). Наявність болю суттєво впливає на якість життя пацієнтів. Висновки: при СПК-3 біль частіше локалізувався у правій здухвинній та навколопупковій ділянці <$E p~<<~0,05>), мав переважно пекучий та ниючий характер (<$E p~<<~0,05). При СПК-Д больові відчуття частіше турбували в навколопупковій ділянці та по всьому животу (<$E р~<<~0,05>). У разі СПК-НВ та СПК-ЗВ біль переважно (<$E р~<<~0,05>) локалізувався у нижніх відділах живота, однак мав різний характер (пекучий та ниючий при НВ та ріжучий при ЗВ). Для СПК-ЗВ характерним є іррадіація болю в праву здухвинну та навколопупкову ділянку і верхні відділи живота (<$E р~<<~0,05>), а для СПК-НВ - у навколопупкову ділянку. Після акту дефекації біль минав у пацієнтів на СПК-3 (77,4 %) та СПК-Д (61,4 %). Самостійно біль зникав у пацієнтів із СПК-Д (21,3) та СПК-ЗВ (85,7 %), на тлі прийому спазмолітиків - у хворих на СПК-Д (71,9 %; <$E р~<<~0,01>). Посилення больових відчуттів перед і після акту дефекації та емоційного навантаження спостерігали у пацієнтів усіх груп (<$E p~<<~0,05>). При СПК-З біль посилювався під час фізичного навантаження (<$E p~<<~0,05>). Одержані дані сприятимуть поліпшенню підходу до лікування шляхом підбору відповідної терапії для кожного варіанта СПК.
  Повний текст PDF - 1.161 Mb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Нагієва С.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Нагієва С. А. Особливості больових відчуттів у пацієнтів із різними клінічними варіантами синдрому подразненого кишечника / С. А. Нагієва // Сучасна гастроентерологія. - 2016. - № 3. - С. 20-26. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/SGastro_2016_3_6.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Нагієва Севіль Алінагіївна (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського