Наукова періодика України Прикарпатський вісник Наукового товариства імені Шевченка


Дребет В. В. 
Складні іменники-новотвори та синергетика їх семантичного декодування у німецькомовній пресі / В. В. Дребет // Прикарпатський вісник НТШ. Слово. - 2019. - № 3. - С. 45-54. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Pvntsh_sl_2019_3_7
Вивчено трансформацію складних іменникових новотворів, реалізованих у текстах німецькомовної преси, та їх семантичне декодування у ролі головних, похідних і моносемічних номінацій з позиції лінгвосинергетичної наукової парадигми. Методологічно важливим у дослідженні є положення про те, що рушійним фактором мовного розвитку виступає синергетичний закон докладання найменших зусиль і збереження мовної енергії. В синергетичному розумінні проведено паралелі між словником як представником мовного узагальнення про структуровану суму знань засвоєної позамовної дійсності та ментальним лексиконом, який не є довільним накопиченням унесень, а становить структуровану ієрархічну систему таких унесень. Якщо в синергетичному розумінні лексичні одиниці та їх значення на мовному рівні містять закодовану структуровану інформацію, то в цьому ж руслі розглянуто реалізацію слова в одному зі своїх значень на мовленнєвому рівні як декодування інформації. Відносно іменника синергетичний механізм мінімізації зусиль у процесі генерування іменниково-інформаційного мовленнєвого змісту передбачає, що ментальний лексикон людини скеровано на декодування оптимального обсягу реалізованого семантичного потенціалу слова-новотвору. Декодування семантики іменників на підставі синергетично-квантитативного підходу дослідження витлумачено як процедуру встановлення семантичних ознак реалізованих іменникових номінацій. Лінгвосинергетичний підхід надає змогу проаналізувати на синхронічному зрізі результати саморегуляції та становлення складних іменників-новотворів з огляду на пройдений ними синергетичний цикл порядок - хаос - порядок і в такий спосіб поповнити германське мовознавство новими знаннями про німецькомовну іменникову лексику. Результати дослідження можуть слугувати й у лексикографічній практиці, оскільки запропонована методика семантичного декодування словникової інформації у мовленнєвому контексті повинна мінімізувати можливий суб'єктивізм у процесі розмежування значень слова, показати зміни та поповнення словникового складу, що сприятиме оптимізації укладання як тлумачних, так і перекладних словників сучасної німецької мови.
  Повний текст PDF - 437.572 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Дребет В.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Дребет В. В. Складні іменники-новотвори та синергетика їх семантичного декодування у німецькомовній пресі / В. В. Дребет // Прикарпатський вісник НТШ. Слово. - 2019. - № 3. - С. 45-54. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Pvntsh_sl_2019_3_7.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Дребет Віктор Васильович (1966–) (філологічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського