Наукова періодика України Прикарпатський вісник Наукового товариства імені Шевченка


Огульчанська О. А. 
Своєрідність хронотопу в романі Макса Кідрука "Де немає Бога” / О. А. Огульчанська // Прикарпатський вісник НТШ. Слово. - 2019. - № 3. - С. 325-331. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Pvntsh_sl_2019_3_41
Досліджено своєрідність хронотопу в романі М. Кідрука "Де немає Бога". Проблемам часопросторової організації художнього тексту присвятили дослідження провідні науковці в різних галузях науки, такі, як: М. Бахтін, Н. Копистянська, А. Темірболат, О. Чичерін, О. Ухтомський та ін. Аналізований роман відомого і популярного сучасного українського письменника нещодавно вийшов друком і ще не був об'єктом літературознавчих досліджень. Основні події у творі відбуваються на гірській вершині у масиві Гашербрум - Гашербрум VI, де зазнав катастрофи "Boeing 777". У романі гармонійно переплітаються різні часопросторові площини - за рахунок уведення письменником до тексту ретроспекцій різного плану. Це сприяє не лише розширенню часопросторових координат, а й надає змогу полівекторно проаналізувати психологічний портрет персонажів. Досліджуючи час і простір роману, спираємося на думку Н. Копистянської про те, що простір є не тільки місцем і тлом дії, він є тим вектором, що впливає на формування характеру, моральних властивостей індивіда. Під час аналізу хронотопу "Де немає Бога" зосереджено увагу на характеротвірній функції свого/чужого простору, що є одним із важливих засобів психологізації. Досліджено психологічний простір персонажів і його взаємозв'язок із зовнішнім. Назви розділів роману "Де немає Бога" вказують на просторові межі, де в хронологічному порядку відбуватимуться події: "Аеропорт", "Літак", "Гора". Хронотоп кожного розділу розширюється завдяки, як зазначалося вище, введенням ретроспекцій. Письменник послуговується різними формами конкретизації часу, серед домінантних можна виділити такі: точне визначення циклічних координат (зазначення пір року, часу доби, годин, хвилин) і зазначення років, в які відбуваються події. У романі побіжно згадуються різні країни, міста (Пекін, Нідерланди, Дубай, Швеція, Запоріжжя, Київ, Москва тощо).
  Повний текст PDF - 422.789 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Огульчанська О.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Огульчанська О. А. Своєрідність хронотопу в романі Макса Кідрука "Де немає Бога” / О. А. Огульчанська // Прикарпатський вісник НТШ. Слово. - 2019. - № 3. - С. 325-331. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Pvntsh_sl_2019_3_41.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Огульчанська Оксана Анатоліївна (філологічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського