Наукова періодика України Прикарпатський вісник Наукового товариства імені Шевченка


Павлова О. М. 
Радянські міфи як постколоніальна проекція історичної пам’яті / О. М. Павлова // Прикарпатський вісник НТШ. Слово. - 2019. - № 3. - С. 317-324. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Pvntsh_sl_2019_3_40
Розглянуто процес декодифікації радянських міфів у п'єсі О. Погребінської "Осінні квіти" та Н. Ворожбит "Сон в салаті Олів'є або Раба хвоста". Зосереджено увагу на переосмисленні суспільно-політичних міфів тої доби, їх руйнівного впливу на процес самоідентифікації навіть у сучасному інформаційному просторі. О. Погребінська у п'єсі "Осінні квіти" розгортає історію жінки, зануреної в патологічну ностальгію за радянськими часами. Головна героїня - Вілена - зациклена на розгадці смерті власної матері та її беззаперечному призвідці - Вікторі Миколайовичу - біологічному батьку та незмінному високопосадовцю. Н. Ворожбит у сюжеті п'єси "Раба Хвоста або Сон в салаті Олів'є" через психологічні проблеми головної героїні - Марії (неможливість позбутися радянського минулого, що стало фактично її індивідуальністю) - оприявнює колоніальну свідомість цілого покоління, що виросло на зламі тоталітарної епохи. Обидві героїні сприймають радянське минуле як власну індивідуальність. Фактично відстежено вживлення колективної історичної пам'яті в особисту, адже для жінок радянські слогани, гасла, поведінкові патерни стали їх власною органічною часткою буття. Вони склали власну особистість з типово-радянських пазлів ідеології та побуту. Отже відбулося заміщення індивідуальної пам'яті колективною. Доведено, що однією з ключових ідентичностей радянських міфів було "щасливе дитинство". Художні образи Марійки та Вілени представляють сценарії поведінки дітей, прописані згідно з радянськими нормами. Водночас їх спогади ілюструють психологічні травми дитинства, спричинені ідеологічною машиною та тоталітарною системою. Обидві жінки уражені образом "юного ленінця", та прерогативою "щасливого дитинства", незважаючи ні на що. Радянські міфи міцно закріпилися в колективній свідомості громадян колишньої комуністичної імперії. Навіть сьогодні вони продовжують продукувати квазіспогади про "щасливе дитинство", "правильну владу" та "справедливий устрій".
  Повний текст PDF - 431.389 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Павлова О.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Павлова О. М. Радянські міфи як постколоніальна проекція історичної пам’яті / О. М. Павлова // Прикарпатський вісник НТШ. Слово. - 2019. - № 3. - С. 317-324. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Pvntsh_sl_2019_3_40.

      Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського