Наукова періодика України Проблеми програмування


Захарова О. В. 
Специфікація процесу семантичної анотації веб-сервісів / О. В. Захарова // Проблеми програмування. - 2018. - № 2-3. - С. 204-213. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Progr_2018_2-3_26
Складність бізнес-задач, для вирішення яких використовуються веб-сервіси, не надає змогу обмежити їх розгляд функціональна* моделлю, а вимагає розгляду й поведінкових аспектів. А забезпечення можливостей автоматизованого вирішення задач веб-серваш вимагає, перш за все, семантизації їх опису з використанням формальних засобів представлення, що будуть зрозумілими для комп'ютера. Сервіси, що не збагачені семантикою, не надають можливості міркування про те, що робить цей сервіс. Семантизація полягає у розширенні опису веб-сервісу чіткими і зрозумілими семантичними анотаціями, шо мають охоплювати всі важливі функціональні та нефункціональні аспекти сервісу, але не перевантажувати його надмірною інформацією. Тому, досить актуальними є проблеми специфікації самого процесу анотування, враховуючи визначення мети семантизації, основних аспектів, що підлягають анотуванню, джерел інформації, категорій семантик і кроків процесу, який забезпечує одержання анотоваго специфікації сервісу, з подальшим перетворенням у форму, яка може оброблятися автоматично, що і є предметом розгляду даної роботи. Основні етапи процесу відповідають категоріям семантик, що визначаються у процесі. Для кожного етапу специфікуються входи, виходи, джерела інформації та кроки реалізації. У роботі увагу приділено визначенню місця дескриптивної логіки у процесі семантизації веб-сервісу, як формального інструменту семантичного опису сервісу, що забезпечує можливості перевірки коректності опису та логічного виведення під час вирішення задач веб-сервісів тощо. Наведено приклад розширення онтологічними семантичними анотаціями фрагмента BPEL-процесу. В даному випадку семантизація полягає у виборі відповідних онтологій доменів та встановленні зв'язків між концептами онтології, яка представлена за допомогою апарату дескриптивних логік, та метаданими, що описують функціональність веб-сервісу. Як зрозуміла для комп'ютера модель представлення сервісу обрано анотовану систему перехідних станів (ASTS). Це зумовлюється тим, що з STS, зокрема, працюють більшість систем АІ планування, механізми яких можуть також використовуватися для автоматичного вирішення задач веб-сервісів.
  Повний текст PDF - 881.712 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Захарова О.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Захарова О. В. Специфікація процесу семантичної анотації веб-сервісів / О. В. Захарова // Проблеми програмування. - 2018. - № 2-3. - С. 204-213. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Progr_2018_2-3_26.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Захарова Ольга Вікторівна (технічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського