Наукова періодика України Проблеми радіаційної медицини та радіобіології


Шеметун О. В. 
Пошкодження хромосом при опроміненні лімфоцитів крові людини та розвитку ефекту свідка / О. В. Шеметун // Проблеми радіаційної медицини та радіобіології. - 2016. - Вип. 21. - С. 149-158. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Prmtr_2016_21_12
Мета роботи - дослідження розподілу радіаційно-індукованих пошкоджень серед хромосом і їх бендів в опромінених in vitro лімфоцитах крові людини та в неопромінених клітинах-свідках. Матеріал і методи дослідження: культивування лімфоцитів периферичної крові людини за напівмікрометодом D. A. Hungerford, моделювання радіаційно-індукованого ефекту свідка в змішаних культурах з опромінених in vitro та неопромінених лімфоцитів крові осіб різної статі, GTG-забарвлення метафазних хромосом та їх цитогенетичний аналіз. Ідентифіковано точки розривів хромосом за формування аберацій в опромінених in vitro в дозах 0,25 Гр (95 розривів в 1248 клітинах) і 1,0 Гр (227 розривів в 726 клітинах) лімфоцитах периферичної крові людини та в неопромінених клітинах-свідках за їх сумісного культивування з опроміненими in vitro лімфоцитами людини (51 розрив в 1137 клітинах у разі опромінення суміжної популяції лімфоцитів в дозі 0,25 Гр та 75 розривів в 1321 клітині у разі опромінення суміжної популяції лімфоцитів в дозі 1 Гр). Досліджено розподіл зареєстрованих пошкоджень серед хромосом та їх бендів. Висновки: в опромінених in vitro лімфоцитах периферичної крові людини та клітинах-свідках частота пошкоджених бендів та кількість розривів, які локалізувались в них, перевищувала контрольну (p << 0,01). Як у разі безпосереднього пошкодження іонізуючою радіацією, так і за формування розривів внаслідок індукції ефекту свідка, хромосоми пошкоджувались відповідно до їх відносної довжини. Розташування бендів, в яких зареєстровано більшу кількість розривів, співпадало з "гарячими точками" пошкоджуваності хромосом у разі опромінення та фрагільними сайтами. Чутливішими до пошкодження були G-негативні еухроматинові смуги хромосом, в яких локалізувались 82 - 88 % розривів. Пошкоджуваність теломерних районів в опромінених клітинах не мала достовірної різниці з контролем, а у клітинах свідках була нижче контрольної (p << 0,05).
  Повний текст PDF - 635.726 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Шеметун О.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Шеметун О. В. Пошкодження хромосом при опроміненні лімфоцитів крові людини та розвитку ефекту свідка / О. В. Шеметун // Проблеми радіаційної медицини та радіобіології. - 2016. - Вип. 21. - С. 149-158. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Prmtr_2016_21_12.

      Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського