Наукова періодика України Проблеми радіаційної медицини та радіобіології


Базика Д. А. 
Порушення генної експресії, теломер та когнітивний дефіцит як функція дози у опромінених in utero та в дорослому віці внаслідок аварії на ЧАЕС / Д. А. Базика, К. М. Логановський, І. М. Ільєнко, С. А. Чумак, М. О. Бомко // Проблеми радіаційної медицини та радіобіології. - 2015. - Вип. 20. - С. 283-310. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Prmtr_2015_20_21
Мета дослідження - вивчити можливі ефекти малих доз іонізуючого випромінювання на когнітивні функції дорослих і опромінених внутрішньоутробно. Проведено дослідження когнітивних тестів, довжини теломер і експресії генів, що регулюють функцію теломер в учасників ліквідації наслідків аварії (УЛНА) на Чорнобильській АЕС опромінених у дозі менше 500 мЗв (n = 326) та осіб, опромінених внутрішньоутробно в перші дні після аварії у м. При'пять (n = 104). Нейрокогнітивна оцінка включала основні когнітивні функції: пам'ять, увагу, мову, виконавчі функції та візуально просторове сприйняття. У молодих дорослих після пренатального опромінення аналізували зв'язок між когнітивними функціями і дозою опромінення на плід, мозок та щитоподібну залозу. Аналіз психоневрологічних тестів УЛНА на Чорнобильській АЕС та осіб, опромінених внутрішньоутробно, з різним рівнем когнітивних порушень проводили у порівнянні з внутрішнім контролем: групою УЛНА на ЧАЕС опромінених в межах до 20 мЗв, та групи осіб відповідного віку з радіоактивно забруднених територій для внутрішньоутробно опромінених. Когнітивні функції УЛНА після опромінення в дорослому віці, характеризувалися симптомами помірного когнітивного дефіциту (КД) за індексами MMSE (середній груповий індекс 25,58 +- 2,95) та достовірно вищим дозозалежним рівнем психічних порушень за шкалою BPRS. В УЛНА після опромінення в дозах >> 500 мЗв визначено більш виражений КД у порівнянні з групами опромінених до 500 мЗв та, особливо, неопромінених пацієнтів. У суб'єктів, опромінених in utero, під час обстеження у віці 25 - 27 років діагностували захворювання автономної нервової системи (ICD 10:G90) та домінування неврологічної мікросимптоматики, невротичних, пов'язаних зі стресом і соматофорних порушень (F40 - F48). Встановлено зв'язок між експресією генів TERT, TERF1, TERF2, відносною довжиної теломер (RTL), КД, цереброваскулярною патологією, дозою опромінення та віком. Відносна довжина теломер у загальній когорті УЛНА на ЧАЕС знижувалась після 50 років (6,1 %) з найбільш суттєвим зниженням після 70 років (11,7 %). Негативну кореляцію встановлено між RTL та КД (MMSE), між віком та ступенем КД. У суб'єктів з КД RTL була достовірно зниженою відносно групи порівняння. В інтервалі малих доз скорочення RTL пов'язано з гіперекспресією гена TERT2 за низької експресії TERT. За доз вище 250 - 500 мЗв продемонстровано гіперекспресію генів TERF1, TERT та зниження експресії гена TERF2, асоційовані з когнітивними розладами та деменцією. Встановлено негативний кореляційний зв'язок між експресією гена TERF2 та експресією проапоптотичного маркера CD95. Висновки: встановлено залежність КД у віддаленому періоді після опромінення від дози, віку на момент опромінення та генної регуляції функції теломер.
  Повний текст PDF - 3.399 Mb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Базика Д.
  • Логановський К.
  • Ільєнко І.
  • Чумак С.
  • Бомко М.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Базика Д. А. Порушення генної експресії, теломер та когнітивний дефіцит як функція дози у опромінених in utero та в дорослому віці внаслідок аварії на ЧАЕС / Д. А. Базика, К. М. Логановський, І. М. Ільєнко, С. А. Чумак, М. О. Бомко // Проблеми радіаційної медицини та радіобіології. - 2015. - Вип. 20. - С. 283-310. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Prmtr_2015_20_21.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Базика Дмитро Анатолійович (медичні науки)
  • Логановський Костянтин Миколайович (1966–) (медичні науки)
  • Чумак Станіслав Анатолійович (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського