Гунько Н. В. 
Оцінка ефективності організованого переселення в Україні жителів із зони безумовного (обов’язкового) відселення як заходу протирадіаційного захисту населення / Н. В. Гунько // Проблеми радіаційної медицини та радіобіології. - 2015. - Вип. 20. - С. 174-184. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Prmtr_2015_20_13
Мета дослідження - оцінка з позицій радіаційної біології ефективності організованого переселення жителів із зони безумовного (обов'язкового) відселення як заходу протирадіаційного захисту населення після аварії на Чорнобильській АЕС. Інформаційною базою дослідження стали законодавчі та нормативно методичні документи, що регламентують проведення організованого переселення жителів із радіоактивно забруднених територій України; дані Державної служби статистики України щодо термінів та обсягів переселення жителів із радіоактивно забруднених населених пунктів. Джерелом інформації для розрахунків відвернутих доз за рахунок переселення стали узагальнені за 1986 - 1997 рр. та до 2055 р. дані щодо ретроспективно прогнозних доз опромінення жителів населених пунктів України, що зазнали радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи. Використано комплекс методів теоретичного дослідження й аналізу емпіричних даних, розрахунковий, системний та медико-біологічний підходи. Показано, що з позиції радіаційної біології обов'язкове переселення жителів із зони безумовного (обов'язкового) відселення (далі - зона 2) для призупинення опромінення як засіб захисту населення від дії аварійного іонізуючого випромінювання внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС було науково обгрунтованим й доцільним. Відсутність в країні даних щодо індивідуальних доз опромінення переселенців зменшує можливості оцінки ефективності організованого переселення з позиції "доза - ефект" та принципу "користь - шкода". Найбільш ефективним з точки зору рівня відвернутої дози за життя було переселення у 1990 та 1991 рр. Завдяки переселенню відвернута доза за життя у найбільш вразливої з радіобіологічних позицій до дії іонізуючого випромінювання групи потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи (діти у віці 0 років на момент аварії) коливалась від 11,2 до 28,8 мЗв (розраховано для Переїздівської сільської ради Житомирської області). Після 2000 р. переселення майже не проводилося й досі не здійснено в передбачених обсягах. Відстрочення переселення та його незавершеність знизили ефективність цього заходу в системі протирадіаційного захисту населення.
  Повний текст PDF - 647.984 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Гунько Н.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Гунько Н. В. Оцінка ефективності організованого переселення в Україні жителів із зони безумовного (обов’язкового) відселення як заходу протирадіаційного захисту населення / Н. В. Гунько // Проблеми радіаційної медицини та радіобіології. - 2015. - Вип. 20. - С. 174-184. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Prmtr_2015_20_13.

      Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського