Наукова періодика України Проблеми радіаційної медицини та радіобіології


Камінський О. В. 
Особливості розвитку незлоякісної ендокринної патології в осіб, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС та роль гормональних взаємозв’язків / О. В. Камінський // Проблеми радіаційної медицини та радіобіології. - 2014. - Вип. 19. - С. 256-266. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Prmtr_2014_19_23
Мета дослідження - визначити роль міжсистемних гормональних зв'язків у розвитку найбільш поширених незлоякісних клініко-метаболічних порушень, що виникли в центральній та периферичній ланках ендокринної системи в осіб, які зазнали впливу іонізуючого випромінення внаслідок аварії на ЧАЕС. Проведено ретроспективний аналіз незлоякісних ефектів дії іонізуючого випромінення на ендокринну систему 18 192 осіб, постраждалих внаслідок аварії (ОПВА) на ЧАЕС, за даними клініко-епідеміологічного реєстру ДУ "Національний науковий центр радіаційної медицини НАМН України" за період 1993 - 2010 рр. Залучено антропометричні дані, лабораторні біохімічні та гормональні показники, ультразвукове дослідження щитоподібної залози (ЩЗ), дози зовнішнього опромінення, обчислювалися коефіцієнти інсулінорезистентності. За даними клініко-епідеміологічного реєстру у ОПВА на ЧАЕС частота патології ЩЗ почала помітно зростати через 10 років після впливу радіаційного чинника, в середньому, становила 39,33 %, для вузлового зоба 14,35 % (p << 0,01 до загальної популяції) та для хронічного аутоімунного тиреоїдиту близько 8 % (p << 0,01). Під час проведення поглибленого клінічного верифікаційного дослідження ОПВА частота дифузного нетоксичного зоба становила 40,4 % (<$Echi sup 2> Ятса = 73,82; p = 0), вузлового зоба - 23,1 % (<$Echi sup 2> Ятса = 14,13; p = 0,002) по відношенню до осіб з групи контролю (4,8 та 17,6 %, відповідно). В обстежених осіб встановлено міжсистемні гормональні зв'язки, що свідчать про формування тиреоїдної патології під впливом дії іонізуючого випромінення завдяки інсулінорезистентності на тлі надлишкового нагромадження жирової тканини, що супроводжується зростанням індексу маси тіла, рівнів C-пептиду та лептину, виникнення ліпідних порушень. Висновки: встановлено достовірне підвищення частоти патології ЩЗ (у 1,5 - 3 разу), цукрового діабету 2 типу (у 3 - 7 разів), передожиріння і ожиріння (на 25,67 %), метаболічного синдрому (у 5 разів) у віддалені післяаварійні терміни у порівнянні з загальною популяцією населення України. Виявлено складні патогенетичні міжсистемні гормональні взаємозв'язки, що сприяють виникненню патології ЩЗ за рахунок розвитку інсулінорезистентності, супутньої гіперінсулінемії, збільшення індексу маси тіла та інших гормональних і біохімічних чинників.
  Повний текст PDF - 292.495 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Камінський О.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Камінський О. В. Особливості розвитку незлоякісної ендокринної патології в осіб, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС та роль гормональних взаємозв’язків / О. В. Камінський // Проблеми радіаційної медицини та радіобіології. - 2014. - Вип. 19. - С. 256-266. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Prmtr_2014_19_23.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Камінський Олексій Валентинович (біологічні науки)
  • Камінський Олексій Владиславович (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського