Наукова періодика України Проблеми радіаційної медицини та радіобіології


Прилипко В. А. 
Соціальні умови життя населення зони спостереження Рівненської атомної електростанції / В. А. Прилипко, Ю. Ю. Озерова, М. М. Морозова, К. К. Шевченко // Проблеми радіаційної медицини та радіобіології. - 2014. - Вип. 19. - С. 136-146. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Prmtr_2014_19_13
Мета дослідження - визначення основних чинників формування соціального самопочуття населення зони спостереження Рівненської АЕС. В роботі використано соціологічні, соціально-гігієнічні та математичні методи дослідження (порівняння узагальнених характеристик ознак: відносні величини, середні; вияв взаємодій факторів між собою за допомогою парної кореляції (r)). Для проведення соціологічного опитування населення було розроблено анкету з самостійними блоками питань: вивчення умов життя через рівень достатності десяти основних сфер життєдіяльності; оцінка задоволеності якістю життя в матеріально-побутовій сфері та складові - статті витрат сімейного бюджету; рівень задоволеності медичним обслуговуванням; Тест інтегрального індексу Соціального Самопочуття (ІІСС). Вибіркова сукупність репрезентативна за статтю та віком для населення зони спостереження Рівненської АЕС і складає 220 чоловік з помилкою вибірки 6,7 %. За результатами соціологічного опитування негативно впливають на стан соціального самопочуття низька достатність в сферах: соціально-політичній, соціальної безпеки та соціальних відносин. Більше половини населення не відчуває соціально-економічної компенсації ризику від діяльності РАЕС у своєму повсякденному житті. Загальний показник задоволеності рекреаційно-культурною сферою наближений до середнього показника, що може опосередковано свідчити про позитивний вплив дотацій в соціальну інфраструктуру зони спостереження АЕС. Разом з тим, задоволеність населення в необхідній медичній допомозі надзвичайно низька, як і на всій території України, що пов'язано з рядом факторів: недостатньою кількістю спеціалістів, забезпеченням необхідними ліками, високою вартістю медичних препаратів. Висновки: перелік пільг і компенсацій, пов'язаних з мешканням поблизу діючої РАЕС, потребує удосконалення та узгодження з місцевими громадами, а їх впровадження і постійної інформаційної підтримки. Встановлено зв'язки між сферами, що несуть головне навантаження у формуванні соціального самопочуття, та оцінкою екологічної ситуації, сприйняттям радіаційної ситуації, можливістю виникнення надзвичайних ситуацій соціально-політичного, техногенного та природного характеру. Чим більша впевненість респондентів у благополуччі екологічного стану проживання, тим вищий у них рівень соціального комфорту.
  Повний текст PDF - 307.404 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Прилипко В.
  • Озерова Ю.
  • Морозова М.
  • Шевченко К.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Прилипко В. А. Соціальні умови життя населення зони спостереження Рівненської атомної електростанції / В. А. Прилипко, Ю. Ю. Озерова, М. М. Морозова, К. К. Шевченко // Проблеми радіаційної медицини та радіобіології. - 2014. - Вип. 19. - С. 136-146. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Prmtr_2014_19_13.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Морозова Марина Миколаївна (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського