Наукова періодика України Психологічні перспективи


Савелюк Н. М. 
Дискурс як міждисциплінарне поняття та його психологічні виміри / Н. М. Савелюк // Психологічні перспективи. - 2015. - Вип. 26. - С. 251-264. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Ppst_2015_26_25
Проаналізовано "дискурс" як важливу міждисциплінарну категорію сучасної постнекласичної науки та системотвірне поняття дискурсивної психології. Розглянуто його етимологію, що своїми коренями сягає традицій латинського словотворення і має продовження у французькому мовному середовищі. Описано базові теоретико-методологічні контексти інтерпретації: лінгвістичний, соціологічний, семіотичний. Згадано "першу й другу хвилі лінгвістичного повороту" в гуманітарних і соціальних науках, у тому числі "дискурсивний поворот" ("друга когнітивна революція"), як передумови активного запровадження "дискурсу" в науковий обіг. Указано на два основні "дискурсивні табори" зарубіжної психолінгвістики - "етнометодологічно інспірований" підхід (Дж. Поттер, Д. Едвардс, М. Уетерелл) й підхід, "навіяний авторитетом М. Фуко" (Я. Паркер), а також відомі вітчизняні наукові школи, у межах яких досліджуються різні види й жанри дискурсів - Волинську школу психолінгвістики (Л. Засєкіна, С. Засєкін) і Київську школу психологічної герменевтики (Н. Чепелєва, М. Смульсон та ін.). Обгрунтовано, що, попри окремі вагомі напрацювання й активізацію впродовж останнього часу використання українськими психологами поняття "дискурс", залишається тенденція за відповідної інтерпретації посилатися на дефініції зі суміжних галузей знання, тоді як власне психологічні його виміри все ще недостатньо розкриті. Описано специфіку зазначеної категорії поряд зі "спілкуванням", "комунікацією", "мовленням", що передбачає, зокрема, докладний аналіз не лише семантичних або стилістичних особливостей певного повідомлення, а й того, "хто саме щось сказав, кому, як і з якою метою", із допомогою яких не лише мовних, а й екстралінгвістичних засобів. Як перспективи подальших досліджень розглянуто вивчення психологічних аспектів різних типів і жанрів суспільно важливих дискурсів, насамперед релігійного дискурсу як суттєвого складника антропоморфізованого життєвого простору людини в соціумі.
  Повний текст PDF - 458.925 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Савелюк Н.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Савелюк Н. М. Дискурс як міждисциплінарне поняття та його психологічні виміри / Н. М. Савелюк // Психологічні перспективи. - 2015. - Вип. 26. - С. 251-264. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Ppst_2015_26_25.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Савелюк Наталія Михайлівна (психологічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського