Наукова періодика України Праці Одеського політехнічного університету


Tkach P. 
Comparison of sinusoidal and involute spur gears by meshing characteristics / P. Tkach, P. Nosko, O. Bashta, Yu. Tsybrii, O. Revyakina, G. Boyko // Праці Одеського політехнічного університету. - 2019. - Вип. 1. - С. 41-51. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Popu_2019_1_8
Стаття присвячена актуальному завданню створення зачеплень, які є альтернативними до евольвентного (традиційного), та можуть бути застосовані в силових приводах машин. Найпоширенішою вимогою до альтернативних видів зачеплень є більша у порівнянні з традиційним навантажувальна здатність і довговічність. Для забезпечення зазначеної вимоги може бути використано синусоїдальне зачеплення. Мета роботи - встановлення його переваг у порівнянні з традиційною передачею. Для досягнення мети виконано теоретичне дослідження якісних показників працездатності, які відносяться до трьох рівнів - одиничні, комплексні та інтегральний. Для зубчастих зачеплень якісними показниками є швидкість ковзання, швидкість руху точок контакту у напрямку, нормальному до контактної лінії, відносні ковзання та наведена кривизна. Ці показники відносяться до групи геометро-кінематичних, оскільки залежать від геометрії зубців і кінематики передачі. Їх віднесено до одиничних і вони входять до складу комплексних показників, до яких зазвичай відносять контактну міцність активних поверхонь зубців, стійкість проти заїдання, зносостійкість, товщина масляного шару та питома робота сил тертя. Комплексні показники разом із геометро-кінематичними визначають втрати у зачепленні. Цей показник за своєю суттю є мірою ефективності зачеплення, а за алгоритмом його визначення - інтегральним показником. Встановлено, що у крайніх точках поля зачеплення синусоїдальні передачі мають щонайменше у 10,14 разу більший показник контактної міцності; у 10,13 разу менший показник заїдання; у 21,58 разу менший показник зносу поверхонь зубців шестірні; у 36,81 разу менший показник зносу поверхонь зубців колеса; у 6,57 разу більший показник товщини мастильної плівки; у 8,3 разу меншу питому роботу сил тертя на поверхні зубців шестірні; у 14,16 разу меншу питому роботу сил тертя на поверхні зубців колеса. Втрати у зачепленні синусоїдальної передачі у 2,13 разу менші. Таким чином підтверджено припущення розробника синусоїдального зачеплення Е. Вільдгабера про підвищену навантажувальну здатність, а також попередні результати, отримані першим дослідником цього зачеплення Ю. В. Анікіним. Результати роботи можуть бути використані для подальших експериментальних досліджень, зокрема для вибору рівнів навантаження редукторів під час випробувань.
  Повний текст PDF - 229.267 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Tkach P.
  • Nosko P.
  • Bashta O.
  • Tsybrii Y.
  • Revyakina O.
  • Boyko G.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Tkach P. Comparison of sinusoidal and involute spur gears by meshing characteristics / P. Tkach, P. Nosko, O. Bashta, Yu. Tsybrii, O. Revyakina, G. Boyko // Праці Одеського політехнічного університету. - 2019. - Вип. 1. - С. 41-51. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Popu_2019_1_8.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Носко Павло Леонідович (технічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського