Наукова періодика України Праці Одеського політехнічного університету


Smotraiev R. V. 
Sorbents based on xerogels of zirconium, aluminum and manganese oxyhydroxides / R. V. Smotraiev, E. O. Sorochkina, А. V. Dzuba, Y. D. Galivets // Праці Одеського політехнічного університету. - 2016. - Вип. 1. - С. 81-88. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Popu_2016_1_14
Актуальною проблемою водопостачання в світі, і в Україні зокрема, є високий рівень забруднення водних ресурсів і недостатній ступінь очищення питної води. Разом зі стічними водами промислових підприємств в навколишнє середовище скидається значна кількість забруднюючих речовин, у тому числі завислих частинок, сульфатів, сполук заліза, важких металів тощо. Мета роботи - визначення впливу добавок іонів алюмінію і марганцю в процесі тримання сорбентів на основі оксигідроксиду цирконію на їх поверхневі і сорбційні властивості. Сорбенти на основі ксерогелів оксигідроксидів цирконію, алюмінію і марганцю були отримані золь-гель методом в результаті гідролізу хлоридів металів (оксихлорид цирконію ZrOCl2, хлориди алюмінію AlCl3 і марганцю MnCl2) в присутності карбаміду. Досліджено поверхневі і сорбційні властивості сорбентів на основі ксерогелів оксигідроксиді в цирконію, алюмінію і марганцю. Отримані ксерогелі характеризуються переважно рентгеноаморфною структурою і розвиненим гідроксильно-гідратним покривом. Двокомпонентні сорбенти на основі ксерогелів оксигідроксиду цирконію з добавками оксигідроксидів алюмінію (as = 537 м<^>2/г) і марганцю (as = 356 м<^>2/г) мають більш розвинену питому поверхню, ніж однокомпонентні ксерогелі оксигідроксидів цирконію (as = 236 м<^>2/г) і алюмінію (as = 327 м<^>2/г). Максимальна сорбційна ємність за SO42--іонами у сорбента на основі ксерогелю оксигідроксидів цирконію і марганцю, який поглинає в 1,5 рази більше SO42--іонів, ніж промисловий аніоніт АН-221. Сорбенти на основі ксерогелю оксигідроксидів цирконію мають сорбційну ємність за іонами Fe<^>3+ у 1,5 - 2 рази більшу за ємність промислового катіоніту КУ-2-8. Ємність зразків за N<^>+-іонами становить 1,47 - 1,56 ммоль/г для всіх сорбентів. Висновки: з проведеного дослідження можна зробити висновок щодо ефективності запропонованого методу отримання сорбентів на основі ксерогелів оксигідроксидів цирконію, алюмінію і марганцю з подальшим їх застосуванням для видалення як полівалентних аніонів, так і важких металів з водних розчинів.
  Повний текст PDF - 376.091 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Smotraiev R.
  • Sorochkina E.
  • Dzuba А.
  • Galivets Y.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Smotraiev R. V. Sorbents based on xerogels of zirconium, aluminum and manganese oxyhydroxides / R. V. Smotraiev, E. O. Sorochkina, А. V. Dzuba, Y. D. Galivets // Праці Одеського політехнічного університету. - 2016. - Вип. 1. - С. 81-88. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Popu_2016_1_14.

      Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського