Наукова періодика України Проблеми загальної енергетики


Кулик М. М. 
Узагальнена математична модель та характеристики адаптивних систем автоматичного регулювання частоти і потужності / М. М. Кулик, І. В. Дрьомін // Проблеми загальної енергетики. - 2015. - Вип. 4. - С. 14-23. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/PZE_2015_4_5
Розроблено узагальнену модель процесів автоматичного регулювання частоти і потужності (АРЧП) в об'єднаних енергосистемах, яка надає змогу досліджувати системи АРЧП з використанням генераторів-регуляторів, споживачів-регуляторів та адаптивних систем АРЧП. Моделі адаптивних систем АРЧП сформовані з використанням універсальних моделей АРЧП, розроблених раніше, шляхом введення в регулювальні функції адаптивних складових, які синтезовано на основі рівнянь балансу потужності в енергосистемі. З використанням розроблених адаптивних моделей АРЧП проведено комплекс комп'ютерних розрахунків зі змінами в широких діапазонах основних показників генерувальних та регулювальних джерел енергосистеми (швидкодія, сталі часу, допустиме відхилення частоти). Використання адаптивних моделей значно зменшує протяжність перехідних процесів в ОЕС за дії САРЧП. Зокрема, у разі відмикання потужності 1000 МВт, припустимого відхилення частоти |Δ f| д = 0,02 Гц, швидкодії регулятора Lр = 40 % Pрегном/с та його сталої часу Ʈр = 0,5 с протяжність процесу регулювання в САРЧП з адаптацією становить 16,1 с і скорочується у 2,2 раза у порівнянні з системою без адаптації та у 4,4 раза - у порівнянні із САРЧП, побудованої з використанням ГЕС. В системах АРЧП з адаптацією помітно (більш, ніж на 30 %) зменшується модуль максимального відхилення частоти у порівнянні із системою без адаптації за рівності інших умов. Модуль максимального відхилення частоти за |Δ f|д = 0,02 Гц зі зростанням швидкодії регулятора для обох систем зменшується. Однак, для систем з адаптацією це явище проявляється більш радикально. Результатом цього є те, що для систем з адаптацією у разі швидкодії регулятора більшої, ніж 30 % Pрегном/с досягається нерівність |Δ f(t)| max < 0,2 Гц, тобто, навіть за дуже великих збурень забезпечується квазістаціонарний режим. Для систем без адаптації такий важливий результат не досягається навіть у разі швидкодії 80 % Pрегном/с. Застосування адаптивних моделей систем АРЧП забезпечує багатократне підвищення їх швидкодії без жодних додаткових технологічних витрат, а лише за рахунок удосконалення законів регулювання. Ця особливість значно підвищує не тільки технологічну, а й економічну ефективність адаптивних САРЧП, оскільки для підвищення, наприклад, удвічі швидкодії САРЧП, побудованої на енергоблоках пиловугільної ТЕС, потрібно удвічі збільшити кількість таких енергоблоків.
  Повний текст PDF - 3.037 Mb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Кулик М.
  • Дрьомін І.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Кулик М. М. Узагальнена математична модель та характеристики адаптивних систем автоматичного регулювання частоти і потужності / М. М. Кулик, І. В. Дрьомін // Проблеми загальної енергетики. - 2015. - Вип. 4. - С. 14-23. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/PZE_2015_4_5.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Кулик Микола Миколайович (технічні науки)
  • Кулик Михайло Миколайович (1940–) (технічні науки)
  • Дрьомін Іван Володимирович (технічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського