Наукова періодика України Фізико-хімічна механіка матеріалів


Сухова О. В. 
Корозійна тривкість сплавів системи Al–Cu–Fe–(Si, B) у мінералізованих розчинах солей та кислот / О. В. Сухова, В. А. Полонський, К. В. Устінова // Фізико-хімічна механіка матеріалів. - 2019. - Т. 55, № 2. - С. 138-145. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/PHKhMM_2019_55_2_24
Досліджено вплив легування 4...7 at.% Si або/та 1...3 at.% В на корозійну поведінку квазікристалічних сплавів Al-Cu-Fe у розчинах кислот НСl, H2SO4, HNO3, Н3РO4 (pH 1,0) і солей 3,0 М NaCl, 0,2 М Na2SO4 (pH 7,0). Використано методи кількісної металографії, електронної мікроскопії та гравіметричного аналізу. Встановлено, що сплави найбільше кородують у розчинах НСl та H2SO4, а найменше - у розчині HNO3. Корозійна тривкість зростає зі зменшенням вмісту в їх структурі фаз, збагачених залізом. Корозії переважно піддані фаза <$E lambda>-Al13Fe4 та міжфазні межі поділу <$E psi~-~lambda> і <$E psi~-~( tau , eta , theta )>. Порівняно з кислими у сольових розчинах сплави кородують значно повільніше. Тут також зафіксовано вибіркову корозію заліза, але розчинення фаз рівномірніше, ніж у розчинах кислот. На поверхні сплавів утворюються ділянки бурої іржі та піттингів, дно яких вкрите пористим шаром міді. Виявлено позитивний вплив легування Si або/та В на їх корозійну тривкість. Встановлено склад сплавів, що найбільше опираються корозії. Для експлуатації в кислих розчинах рекомендовано сплав Al55Cu25Fe12Si7B1, а в сольових - сплав Al55Cu25Fe12Si7B3.Досліджено вплив легування 4...7 at.% Si або/та 1...3 at.% В на корозійну поведінку квазікристалічних сплавів Al-Cu-Fe у розчинах кислот НСl, H2SO4, HNO3, Н3РO4 (pH 1,0) і солей 3,0 М NaCl, 0,2 М Na2SO4 (pH 7,0). Використано методи кількісної металографії, електронної мікроскопії та гравіметричного аналізу. Встановлено, що сплави найбільше кородують у розчинах НСl та H2SO4, а найменше - у розчині HNO3. Корозійна тривкість зростає зі зменшенням вмісту в їх структурі фаз, збагачених залізом. Корозії переважно піддані фаза <$E lambda>-Al13Fe4 та міжфазні межі поділу <$E psi~-~lambda> і <$E psi~-~( tau , eta , theta )>. Порівняно з кислими у сольових розчинах сплави кородують значно повільніше. Тут також зафіксовано вибіркову корозію заліза, але розчинення фаз рівномірніше, ніж у розчинах кислот. На поверхні сплавів утворюються ділянки бурої іржі та піттингів, дно яких вкрите пористим шаром міді. Виявлено позитивний вплив легування Si або/та В на їх корозійну тривкість. Встановлено склад сплавів, що найбільше опираються корозії. Для експлуатації в кислих розчинах рекомендовано сплав Al55Cu25Fe12Si7B1, а в сольових - сплав Al55Cu25Fe12Si7B3.
  Повний текст PDF - 1.046 Mb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Сухова О.
  • Полонський В.
  • Устінова К.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Сухова О. В. Корозійна тривкість сплавів системи Al–Cu–Fe–(Si, B) у мінералізованих розчинах солей та кислот / О. В. Сухова, В. А. Полонський, К. В. Устінова // Фізико-хімічна механіка матеріалів. - 2019. - Т. 55, № 2. - С. 138-145. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/PHKhMM_2019_55_2_24.

      Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського