Наукова періодика України Ортопедія, травматологія та протезування


Бодня А. И. 
Диагностика и лечение подтаранных вывихов стопы / А. И. Бодня // Ортопедия, травматология и протезирование. - 2018. - № 4. - С. 53-57. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/OpTlP_2018_4_9
Піднадп'яткові вивихи стопи становлять 0,7 % від усіх травматичних вивихів. Несвоєчасне їх усунення призводить до аваскулярного некрозу надп'яткової кістки (16,7 %) й артрозу піднадп'яткового і надп'ятково-п'ятково-човноподібного суглобів (13,1 - 47 %). Унаслідок цього виникає болюча кульгавість і тривала втрата працездатності, у результаті яких пацієнтів визнають інвалідами. Мета дослідження - оцінити власні клінічні спостереження та виявити спектр усіх можливих джерел несприятливих результатів лікування вивихів стопи в піднадп'ятковому суглобі. Було обстежено 17 пацієнтів (10 чоловіків, 7 жінок, середній вік 37,8 року) з 15 (88,24 %) внутрішніми та 2 (11,76 %) зовнішніми піднадп'ятковими вивихами стопи. В ургентному порядку, від 2 до 4 год із моменту ушкодження, вправлення виконано у 13 постраждалих, від 5 до 12 год - у 3, до доби - в 1. Закриту методику вправляння використано в 10 пацієнтів, хірургічну - в 7 (у 3 - за умов відкритих вивихів). Для оцінювання функціональних результатів застосовано шкалу Американської ортопедичної спілки стопи та надп'ятково-гомілкового суглоба (AOFAS). Довгострокові результати вивчено у 12 (70,6 %) із 17 пацієнтів до 3 років після вивиху. На контрольних рентгенограмах і КТ-знімках стопи ознак асептичного некрозу надп'яткової кістки не визначали. Обсяг рухів у надп'ятково-гомілковому суглобі дорівнював <$E64,2~symbol С~5,1 symbol Р>; у піднадп'ятковому був повним і безболісним. Найбільш сприятливі клінічні результати відзначено у разі внутрішніх вивихів у порівнянні зі зовнішніми. Згідно з оціночною шкалою одержано (91,2 +- 3,5) балу. Позитивні результати лікування досягнуто в 66,67 % випадків, задовільні - у 25 %, незадовільні - у 8,33 %. Висновки: адекватне усунення вивихів в піднадп'ятковому суглобі в ранні терміни після травми надає змогу зберегти функцію стопи, скоротити період реабілітації та поліпшити віддалені результати лікування.
  Повний текст PDF - 589.208 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Бодня А.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Бодня А. И. Диагностика и лечение подтаранных вывихов стопы / А. И. Бодня // Ортопедия, травматология и протезирование. - 2018. - № 4. - С. 53-57. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/OpTlP_2018_4_9.

      Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського