Наукова періодика України Наукові записки [Української академії друкарства]


Рак Т. Є. 
Ризики та показники надзвичайних техногенних ситуацій сучасного суспільства / Т. Є. Рак, С. М. Михайлюк // Наукові записки [Української академії друкарства]. - 2018. - № 2. - С. 82–89. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Nz_2018_2_11
На основі методів системного аналізу визначені передумови виникнення ризику, який весь час супроводжує життєдіяльність суспільства. Крім того, ризик характеризується тісним зв'язком з життєдіяльністю людини, внаслідок чого в певні періоди часу відбувається збільшення кількості ризику. Показано, що у сучасному світі ризик став постійним фактором, який сьогодні оточує суспільство. У процесі здійснення будь-якого виду діяльності виникає можливість утворення і прояву ризику. Подано визначення поняттю "ризик" в галузі надзвичайних ситуацій: це потенційна можливість реалізації природного, техногенного та інших небезпек, які тягнуть за собою людські жертви і значні матеріальні збитки інтересам суспільства і держави. У сучасному суспільстві існує значна кількість надзвичайних ситуацій, які в основному класифікуються за масштабом і походженням: техногенного характеру і природного характеру. Основною метою органів влади є зниження частоти виникнення ризику і зменшення їх наслідків. Звідси випливають такі важливі висновки: критичним параметром є час реагування, тобто час запізнювання; системи управління ризиком виникає зазвичай на пізній стадії еволюції суспільства; для того, щоб ця система добре працювала, повинна обов'язково володіти чутливими органами розпізнавання, які швидко реагують на слабкі сигнали і здатні якомога раніше оцінити небезпеку ризику. Цей ефект проявляється в системах найрізноманітнішої природи, зокрема також і соціальних, тобто, відноситься до класу загальносистемних феноменів, врахування яких вимагає кардинальної зміни існуючих поглядів на велику кількість ключових поняття в галузі управління ризиком. Отже, обгрунтована доцільність створення цілісних людино-машинних комплексів і макросистем "людина - технічна система - техносфера", в які впроваджуються нові безпечні технології з урахуванням особливостей соціокультурного середовища. Нові методи і прийоми роботи зможуть значно підвищити рівень безпеки, а також скоротити витрати на усунення наслідків НС, що підтверджено показниками офіційної статистики надзвичайних ситуацій в Україні.
  Повний текст PDF - 718.58 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Рак Т.
  • Михайлюк С.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Рак Т. Є. Ризики та показники надзвичайних техногенних ситуацій сучасного суспільства / Т. Є. Рак, С. М. Михайлюк // Наукові записки [Української академії друкарства]. - 2018. - № 2. - С. 82–89. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Nz_2018_2_11.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Рак Тарас Євгенович (фізико-математичні науки)
  • Михайлюк Сергій Миколайович (технічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського