Наукова періодика України Наукові записки [Української академії друкарства]


Кульчицький А. Д. 
Фотоіндукована анізотропія в смугах поглинання МА+-центра забарвлення кристалу SrCl2-K / А. Д. Кульчицький, І. Б. Пірко, В. М. Салапак, О. В. Семотюк // Наукові записки [Української академії друкарства]. - 2018. - № 1. - С. 107–115. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Nz_2018_1_13
Представлено спектри поглинання в області 400 - 800 нм кристалу SrCl2-K після опромінювання іонізуючою радіацією за температури 150 К. Спираючись на літературні дані, вказується на те, що смуги поглинання (СП) 444 нм, 535 нм та 760 нм зумовлені MA<^>+-центрами забарвлення. В цьому кристалі MA<^>+-центр - це система з двох аніонних вакансій (біля домішкового катіону К+ ), яка захопила один електрон. Проведені дослідження показали, що інтенсивна підсвітка в СП 444 нм, 535 нм руйнує MA<^>+-центри, тоді як СП 760 нм оптично неактивна. Встановлено, що при підсвітці зразків лінійно поляризованим світлом в одній смузі (оптично активній) поглинання виникає анізотропія (дихроїзм) не тільки в цій смузі, а й в інших смугах. Навіть в смузі 760 нм, в якій при безпосередній підсвітці фотоіндукована оптична анізотропія не спостерігається. Показано, що при підсвітці поляризованим світлом з електричним вектором E || [100] в короткохвильовій (444 нм) СП MA<^>+-центра забарвлення наводиться оптична анізотропія (дихроїзм) не тільки в цій смузі, але й у двох інших смугах: 535 нм та 760 нм. Причому в СП 535 нм анізотропія такого ж знаку, як і для СП 444 нм, а в СП 760 нм виникає анізотропія протилежного знаку та більша за абсолютною величиною. Якщо ж висвічування проводилось поляризованим світлом з Е || [110] в максимумі смуги 444 нм, то в СП 535 нм наводилась анізотропія протилежного знаку, а в довгохвильовій смузі 760 нм анізотропії не було. Результати оптичного висвічування лінійно поляризованим світлом в смузі 535 нм абсолютно аналогічні до результатів висвічування лінійно поляризованим світлом в смузі 444 нм. Використовуючи дипольну модель центра забарвлення та (раніше запропоновану) "Методику розрахунку співвідношень параметрів фотоіндукованої оптичної анізотропії кубічних кристалів", проведені теоретичні розрахунки таких співвідношень для кубічних кристалів з MA<^>+-центрами забарвлення. Результати теоретичних розрахунків якісно збігаються з експериментальними результатами. Це свідчить про правильність розвиненої методики розрахунку співвідношень параметрів фотоіндукованої оптичної анізотропії кубічних кристалів в різних СП однакових анізотропних центрів забарвлення. Тому запропонована методика може бути використана під час розгляду дипольних моделей інших центрів забарвлення.
  Повний текст PDF - 2.099 Mb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Кульчицький А.
  • Пірко І.
  • Салапак В.
  • Семотюк О.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Кульчицький А. Д. Фотоіндукована анізотропія в смугах поглинання МА+-центра забарвлення кристалу SrCl2-K / А. Д. Кульчицький, І. Б. Пірко, В. М. Салапак, О. В. Семотюк // Наукові записки [Української академії друкарства]. - 2018. - № 1. - С. 107–115. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Nz_2018_1_13.

      Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського