Наукова періодика України Naukovyi visnyk Natsionalnoho Hirnychoho Universytetu


Дичковський Р. О. 
Формування двошарової штучно створеної оболонки георектора при свердловинній підземній газифікації вугілля / Р. О. Дичковський // Науковий вісник Національного гірничого університету. - 2015. - № 5. - С. 37-42. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Nvngu_2015_5_8
Мета роботи - встановлення закономірностей формування двошарових штучно створених оболонок способом варіації температури та складу дуттьової суміші (ДС) для встановлення контрольованих переміщень контуру геореактора для ефективного керування гірським тиском і забезпечення простору для проходження газових сумішей. Проведення аналітичних досліджень базувалося на основі схеми теплообмінника, що найбільш точно характеризує розподіл температурного поля в зоні впливу геореактора. Формування штучних оболонок у полі підземних газогенераторів здійснено у 2 етапи: через оболонку оплавлених порід, що знаходиться безпосередньо над осередком газифікації, створенням порід зі зміненими властивостями у глибині масиву. Ці оболонки відіграють важливу роль у процесі керування гірським тиском і встановлення необхідного кроку опускання порід покрівлі для проходження вхідної та вихідної сумішей. Переміщення порід досліджено на тестових установках за допомогою спеціальних датчиків. Числовий аналіз використано для визначення напружено-деформованого стану (НДС) порід на базі термо-пружньо-пластичної моделі деформаційного середовища. Для побудови узагальнювальних залежностей використано метод множинної регресії та застосовано загальновизнані системи обробки даних таблиць Excel-2013. Виконано багатоваріантні розрахунки товщини та НДС навколо геореактора для різних значень потужності вугільного пласта, глибини розробки та складу ДС. Одержані результати узагальнено для різноманітних гірничо-геологічних умов у вигляді залежностей переміщень і величин зон руйнування та переміщень контуру георектора. Встановлено залежності товщини двошарової штучноствореної оболонки від тиску та температури ДС і розвитку деформацій у породному масиві навколо геореактора. Одержані розрахункові формули для визначення цих основних геомеханічних характеристик є необхідними для вибору способу керування гірським тиском і забезпечення простору з метою проходження газових сумішей газифікації.
  Повний текст PDF - 458.467 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Дичковський Р.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Дичковський Р. О. Формування двошарової штучно створеної оболонки георектора при свердловинній підземній газифікації вугілля / Р. О. Дичковський // Науковий вісник Національного гірничого університету. - 2015. - № 5. - С. 37-42. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Nvngu_2015_5_8.

      Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського