Наукова періодика України Naukovyi visnyk Natsionalnoho Hirnychoho Universytetu


Кріль С. Я. 
Фізико-хімічні умови формування арагоніту в жилах крейдових відкладів південно-східної частини Українських Kарпат / С. Я. Кріль, С. І. Ціхонь // Науковий вісник Національного гірничого університету. - 2014. - № 2. - С. 23-29. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Nvngu_2014_2_6
Мета роботи - встановити фізико-хімічні параметри мінералоутворювального середовища (МУС) в якому відбувалось формування рідкісного для Українських Карпат жильного мінералу - арагоніту; з'ясувати генезис і геохімічні особливості карбонатної мінералізації в межах Квасівського рудопрояву миш'яку (Рахівський район, Закарпаття) та зв'язок із гідротермальними процесами в регіоні. Для визначення фізико-хімічних умов МУС використано комплекс термобарогеохімічних методів. Температуру флюїду визначено за допомогою методу гомогенізації, агрегатний стан - методу фазометрії, склад і концентрацію - методу кріометрії. Метод ICP-MS застосовано для визначення вмісту Sb, S, As, Fe, Mn, Sr, Ba та ін. у карбонатних мінералах. Дослідження флюїдних включень свідчать про те, що кристалізація арагоніту відбувалась за участі слабомінералізованих низькотемпературних гідротермальних розчинів (90 - 130 C), збагачених Fe, Mn, Sr, Ba, S, As. Наявність численних твердих протогенетичних включень реальгару у кристалах арагоніту з радіально-променистих агрегатів вказує на одночасне формування цих мінералів. Імовірно, арагоніт сформувався з вуглекислих гідрокарбонатних або гідрокарбонатно-хлоридних розчинів на післярудному етапі формування прояву миш'яковистої мінералізації. Формування арагоніту в жилах у пісковиках крейдового віку пов'язане з рудною миш'яковистою мінералізацією Квасівського рудопрояву та циркуляцією вуглекислих миш'яковистих сильно мінералізованих мінеральних вод родовища "Гірська Тиса". Уперше описано та досліджено геохімічні особливості та умови утворення арагоніту із жил у крейдових відкладах Поркулецького та Дуклянського покривів у південно-східній частині Українських Карпат. Формування жил арагоніту у зв'язку з рудною мінералізацією надає змогу реконструювати умови низькотемпературного гідротермального мінералоутворення у крейдових відкладах Українських Карпат, імовірно, зумовленого активною магматичною діяльністю в Закарпатському прогині в пізньопліценовий-ранньочетвертинний час, та особливості формування унікального родовища миш'яковистих мінеральних вод "Гірська Тиса".
  Повний текст PDF - 1.421 Mb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Кріль С.
  • Ціхонь С.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Кріль С. Я. Фізико-хімічні умови формування арагоніту в жилах крейдових відкладів південно-східної частини Українських Kарпат / С. Я. Кріль, С. І. Ціхонь // Науковий вісник Національного гірничого університету. - 2014. - № 2. - С. 23-29. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Nvngu_2014_2_6.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Кріль Соломія Ярославівна (геологічні науки)
  • Ціхонь Сергій Іванович (геологічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського