Наукова періодика України Naukovyi visnyk Natsionalnoho Hirnychoho Universytetu


Нікітенко І. С. 
Про сировину талькових виробів доби неоліту з Дніпровського Надпоріжжя / І. С. Нікітенко // Науковий вісник Національного гірничого університету. - 2012. - № 5. - С. 12-17. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Nvngu_2012_5_4
Мета роботи - на підставі мінералого-петрографічного вивчення доступних для дослідження артефактів зробити висновки щодо особливостей використання талькових порід неолітичним населенням Дніпровського Надпоріжжя у VI - V тис. до н. е. У цей період вироби з талькових сланців у порожистій частині Дніпра були дуже поширеними. На відміну від талькових ливарних форм доби пізньої бронзи, що виготовлялися в цьому районі в II тис. до н. е., неолітичні вироби практично не досліджені мінералого-петрографічними методами. Це не дозволяє мати уявлення про особливості розробки даної сировини протягом зазначеного історичного періоду. Для проведення дослідження було надано 2 типових вироби доби неоліту: талькову посудину та так званий "човник", що зберігаються у фондах Дніпропетровського національного історичного музею ім. Д. І. Яворницького. Перший виріб було знайдено на Ігренському півострові на території м. Дніпропетровськ, другий походить із с. Волоського в районі гирла р. Мокра Сура. Сировину виробів досліджено за допомогою мінералого-петрографічного аналізу, за результатами якого визначено її ймовірне походження. Встановлено, що обидва артефакти виготовлено з дуже схожих тремоліт-біотит-талькових порід. Оскільки в давнину гірські породи могли видобуватися лише близько денної поверхні, використано дані геологічної зйомки та досліджень природних відслонень, що проводились на початкових етапах вивчення Українського щита у середині минулого століття. Через глибоке залягання подібних відмін талькових сланців на Криворіжжі та слабку відслоненість істотно талькових порід у Приазов'ї, визначено, що сировина виробів, найімовірніше, має місцеве походження, де в долині Дніпра та по притоках і сьогодні відслонюються талькові породи. Те, що сировина різних виробів, знайдених у різних місцях, має однакове походження, може слугувати опосередкованим свідченням спеціалізованої гірничої розробки талькових порід у Дніпровському Надпоріжжі за часів неоліту.
  Повний текст PDF - 384.641 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Нікітенко І.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Нікітенко І. С. Про сировину талькових виробів доби неоліту з Дніпровського Надпоріжжя / І. С. Нікітенко // Науковий вісник Національного гірничого університету. - 2012. - № 5. - С. 12-17. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Nvngu_2012_5_4.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Нікітенко Ігор Святославович (геологічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського