Наукова періодика України Науковий вісник [Одеського національного економічного університету]


Макушина Г. 
Благодійна діяльність купецтва міста Миколаєва в другій половині ХІХ – на початку ХХ ст. / Г. Макушина // Науковий вісник [Одеського національного економічного університету]. - 2019. - № 3. - С. 217-237. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Nv_2019_3_15
Розглянуто благодійну діяльність купецтва міста Миколаєва другої половини XIX - початку XX ст. Вивчено сучасний стан розвитку історіографії даної проблеми. Наукова новизна теми полягає у тому, що вперше проаналізовано діяльність благодійних товариств Миколаєва в контексті участі в них представників купецтва, виявлено ступінь діяльності та активність окремих представників цього стану і доведено, що в Миколаєві такий вид діяльності реалізовувався через участь купців у житті благодійних товариств. Результати дослідження показують, що в другій половині XIX - на початку XX ст. сформувалась та розвивалась та частина купецького стану міста, яка бачила необхідність у власній благодійній діяльності. Купці допомагали потребуючим особам у навчанні, вдовам та сиротам, дітям загиблих під час бойових дій, починаючи від Кримської до Першої світової війн. Представники купецтва міста Миколаєва брали участь у благодійній діяльності. Найактивніше вона проходила у межах "Миколаївського благодійного товариства" та "Товариства взаємодопомоги прикажчиків-християн". Окремо слід виділити боротьбу за ведення прибутково-видаткових книг з коробочного збору. Головним завданням купецтва з благодійної діяльності було забезпечення матеріальної допомоги товариствам. Як правило, ті купці, які займались благодійністю серйозно, робили внески в казну декількох різних товариств. Найактивнішими особистостями в благодійній діяльності міста слід назвати голову Миколаївського купецького товариства М. Авраамова та купців Т. Баздирєва, Г. Властеліцу, Л. Мєшуреса, І. Пархоменка. Благодійна діяльність купецтва міста Миколаєва в другій половині XIX - на почату XX ст. є перспективною темою, бо потребує окремого дослідження в контексті вивчення історії купців міста Миколаєва та Півдня України. В подальших дослідженнях варто звернути увагу на релігійну діяльність купецтва, архітектуру купецьких будинків, торгівельну та промислову діяльність, юридичний статус та політичну культуру цього стану. Також необхідно дослідити благодійну діяльність купецтва Південної України.
  Повний текст PDF - 409.485 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Макушина Г.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Макушина Г. Благодійна діяльність купецтва міста Миколаєва в другій половині ХІХ – на початку ХХ ст. / Г. Макушина // Науковий вісник [Одеського національного економічного університету]. - 2019. - № 3. - С. 217-237. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Nv_2019_3_15.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Макушина Ганна Ігорівна (історичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського