Наукова періодика України Науковий вісник [Одеського національного економічного університету]


Никифоренко В. 
Інноваційна праця та інноваційна трудова поведінка: сутність та чинники управлінського впливу / В. Никифоренко // Науковий вісник [Одеського національного економічного університету]. - 2019. - № 1. - С. 114-135. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Nv_2019_1_10
Узагальнено та систематизовано результати досліджень вітчизняних і закордонних науковців щодо тлумачення та співвідношення понять "інноваційна праця", "інноваційна поведінка" та "інноваційна діяльність". Виокремлено нові імперативи праці як процеса і ресурсу, які становляться імманентною складовою нової економіки і постіндустріального суспільства. Доведено неможливість ототожнення інтелектуальної праці з інтелектуальною роботою щодо виконання відповідних функцій. Доведено необхідність обов'язкової наявності творчості та креативності, як складових інноваійної праці, та певного середовища з взаємопов'язаними факторами - знанням, бажанням, вмінням його застосувати і потребою в цьому. Визначено чітке уявлення поняття "інноваційна діяльність" і його відмінності від поняття "інноваційної праці". Доведено необхідність обліку латентних результатів наукових досліджень, які можуть бути затребуваними пізніше у інших сферах. Визначено важливу відзнаку інноваційної праці, а саме те, що вона не піддається регламентації, точному прогнозуванню, нормуванню і контролю; на неї немає стандартів; вона має високу ступінь ризику. Виокремлено необхідність створення сприятливих умов: відповідної організації та управління інноваційним процесом задля забезпечення бажаної інноваційної поведінки персоналу підприємства. Визначено, що у даній системі інноваційного управління працею об'єктом слугують людські ресурси, а предметом - використання і розвиток творчих, новаторських здібностей та інноваційна поведінка персоналу. Доведено, що інноваційна поведінка співробітників і процес, який мотивує таку поведінку, є такими, що мають вирішальне значення в забезпеченні високопродуктивної інноваційної праці. Визначено, що на сучасному етапі розвитку економіки акцент у дослідженнях зміщується у бік соціальних і психофізиологічних інструментів управлінського впливу на інноваційну трудову поведінку як основу ефективної інноваційної праці. Виокремлено організаційні (наглядна поведінка, організаційна культура, соціально-психологічний клімат і підтримка інновацій) та індивідуальні (схильність до інновацій, інтерес, майстерність орієнтації, самоефективність) чинники впливу на дієву інноваційну трудову поведінку. Визначено позитивний і негативний вплив впровадження інновацій на інноваційну трудову поведінку людини. Надано авторське бачення щодо подальших напрямків дослідження впливу інноваційної праці та відповідної інноваційної трудової поведінки на розвиток людського потенціалу.
  Повний текст PDF - 436.103 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Никифоренко В.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Никифоренко В. Інноваційна праця та інноваційна трудова поведінка: сутність та чинники управлінського впливу / В. Никифоренко // Науковий вісник [Одеського національного економічного університету]. - 2019. - № 1. - С. 114-135. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Nv_2019_1_10.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Никифоренко Валерій Григорович (економічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського