Наукова періодика України Науково-технічний бюлетень Державного науково-дослідного контрольного інституту ветеринарних препаратів та кормових добавок і Інституту біології тварин


Хомин М. М. 
Фізіолого-біохімічні процеси в організмі корів та якісні показники молока за згодовування цитрату кобальту у початковий період лактації / М. М. Хомин, І. І. Ковальчук, Л. І. Романів, Н. П. Олексюк, М. І. Храбко, С. Й. Кропивка // Науково-технічний бюлетень Державного науково-дослідного контрольного інституту ветеринарних препаратів та кормових добавок і Інституту біології тварин. - 2017. - Вип. 18, № 2. - С. 106-113. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Ntbibt_2017_18_2_20
Встановлено, що включення мінеральної домішки до складу раціону корів у вигляді метіонату селену, сульфату кобальту, хлориду хрому та метіонату йоду у кількості по 0,2 мг Se, Co і Cr та 2,0 мг J/кг с. р. корму мала більш позитивний вплив на фізіолого-біохімічні процеси в їх організмі у порівнянні з аналогічною домішкою з меншим вмістом метіонату йоду. Згодовування даної домішки протягом 2-х міс сприяло підвищенню у крові корів активності глутатіонпероксидази та супероксиддисмутази, зниженню вмісту гідроперекисів ліпідів і ТБК-активних продуктів і підвищенню концентрації хрому та кобальту, а в молоці - збільшенню вмісту хрому, лобальту, жиру і лактози у порівнянні з контролем. Середньодобові надої молока підвищились на 5,8 %.Досліджено вплив мінеральних добавок із різним вмістом цитратів мікроелементів (Se, Cr, Cu, Co, Mn, Fe, Zn, I) у раціоні на біохімічні процеси в організмі телят у молочний період вирощування. Встановлено, що включення до незбираного молока раціону (без концентратів) телят мінеральної домішки у кількості 10 % від нормованої потреби кожного з елементів, сприяло зниженню у їх крові вмісту гідроперекисів ліпідів і ТБК-активних продуктів, покращенню дезінтоксикаційних процесів в організмі за рахунок активації синтезу фенолсульфатів і фенолглюкуронідів, зростанню рівня глікопротеїнів і окремих моноцукрів їх вуглеводних компонентів, а також підвищенню на 7,7 % абсолютних приростів маси тіла.Дослід проведено на трьох групах корів (по 5 голів) української чорно-рябої молочної породи, аналогах за масою тіла (590 - 620 кг), продуктивністю (6,5 - 6,8 тис. кг молока за минулу лактацію) та віком (3 - 4 лактація). На відміну від корів контрольної, тваринам II дослідної групи протягом двох місяців згодовували мінеральну добавку у вигляді цитрату кобальту в кількості 19 мкг Co/кг с. р. раціону, а III дослідній - цитрату кобальту у кількості 34 мкг Co/кг с. р. раціону. Встановлено, що включення до раціону корів II дослідної групи мінеральної добавки сприяло збільшенню у крові тварин вмісту неорганічного фосфору на 15,3 %, гексоз, зв'язаних з білками - на 8,8 %, а також зростанню активності глютатіонпероксидази на 12,4 %. За цих умов у молоці корів збільшувався вміст неорганічного фосфору на 5,6 % та підвищувались середньодобові надої молока на 4,5 %. Застосування мінеральної добавки тваринам III дослідної групи протягом двох місяців сприяло збільшенню у крові вмісту церулоплазміну на 5,1 %, гексоз, зв'язаних з білками - на 11,5 %, а також зростанню активності глютатіонпероксидази на 16,3 %. Мінеральна добавка сприяла підвищенню на 5,4 % середньодобових надоїв молока і збільшенню в ньому вмісту лактози на 0,10 % (абсолютних).
  Повний текст PDF - 446.647 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Хомин М.
  • Ковальчук І.
  • Романів Л.
  • Олексюк Н.
  • Храбко М.
  • Кропивка С.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Хомин М. М. Фізіолого-біохімічні процеси в організмі корів та якісні показники молока за згодовування цитрату кобальту у початковий період лактації / М. М. Хомин, І. І. Ковальчук, Л. І. Романів, Н. П. Олексюк, М. І. Храбко, С. Й. Кропивка // Науково-технічний бюлетень Державного науково-дослідного контрольного інституту ветеринарних препаратів та кормових добавок і Інституту біології тварин. - 2017. - Вип. 18, № 2. - С. 106-113. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Ntbibt_2017_18_2_20.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Ковальчук Ірина Ігорівна (ветеринарні науки)
  • Кропивка Світлана Йосипівна (1971–) (сільськогосподарські науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського