Наукова періодика України Науково-технічний бюлетень Державного науково-дослідного контрольного інституту ветеринарних препаратів та кормових добавок і Інституту біології тварин


Седіло Г. М. 
Динаміка біохімічних показників сироватки крові свиноматок за різного рівня йоду в раціоні / Г. М. Седіло, Р. В. Гунчак, А. Г. Пащенко // Науково-технічний бюлетень Державного науково-дослідного контрольного інституту ветеринарних препаратів та кормових добавок і Інституту біології тварин. - 2017. - Вип. 18, № 2. - С. 57-64. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Ntbibt_2017_18_2_12
Наведено результати експериментальних даних щодо впливу цитрату йоду на окремі біохімічні показники крові свиноматок. Встановлено, що рівень загального протеїну, концентрація сечовини, глюкози, активність аланін- і аспартатамінотрансфераз (АлАТ, АсАТ) та лужної фосфатази (ЛФ) у сироватці крові залежить від фізіологічного стану свиноматок, зокрема періоду супоросності і лактації, а також від кількості Йоду, що поступає в їх організм з кормом. З'ясовано, що аквацитрат йоду, як органічна форма біоелементу, проявляє стимулювальний вплив на білковий обмін супоросних і лактуючих свиноматок у значно менших дозах, ніж ті, що рекомендуються для введення Йоду у формі неорганічних сполук. Кращий ефект щодо білоксинтезувальної функції відзначено у свиноматок, яким до складу преміксів додавали йод у формі цитрату в кількості, що складає 50 і 25 % від рекомендованої дози мікроелемента у формі калію йодиду в стандартному преміксі (СП). За таких умов у сироватці крові свиноматок збільшувався вміст загального протеїну, його альбумінової фракції та gamma-глобулінів. Відзначено вірогідне зниження активності трансаміназ та лужної фосфатази. Найнижча досліджувана доза йоду у формі цитрату, що відповідала 10 % від вмісту йоду в СП, виявилась критично малою для забезпечення фізіологічного перебігу метаболічних процесів, що проявлялось вірогідним зниженням у крові концентрації загального протеїну, сечовини та зростанням активності АлАТ, АсАТ і ЛФ. Введення до складу преміксу наночастинок йоду у формі цитрату в дозі, еквівалентній дозі біоелементу в СП, не викликало вірогідних відхилень більшості досліджуваних біохімічних показників крові. Виключенням була лише активність АсАТ і ЛФ, яка вірогідно зростала. Це може свідчити про те, що така кількість органічного йоду для свиноматок є необгрунтованою, навіть з урахуванням підвищеної потреби в мікроелементі під час супоросності та лактації.
  Повний текст PDF - 343.761 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Седіло Г.
  • Гунчак Р.
  • Пащенко А.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Седіло Г. М. Динаміка біохімічних показників сироватки крові свиноматок за різного рівня йоду в раціоні / Г. М. Седіло, Р. В. Гунчак, А. Г. Пащенко // Науково-технічний бюлетень Державного науково-дослідного контрольного інституту ветеринарних препаратів та кормових добавок і Інституту біології тварин. - 2017. - Вип. 18, № 2. - С. 57-64. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Ntbibt_2017_18_2_12.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Гунчак Роман Васильович (біологічні науки)
  • Пащенко Алла Григорівна (біологічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського