Наукова періодика України Новини стоматології


Ружицька О. В. 
Топографо-анатомічні особливості щічної ділянки лиця та жирового тіла щоки людей залежно від форми їх голови та обличчя, віку та статі / О. В. Ружицька // Новини стоматології. - 2018. - № 3. - С. 61-67. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Ns_2018_3_14
Мета роботи - дослідити і вивчити топографо-анатомічні особливості щічної ділянки лиця та жирового тіла щоки людей за їх розташуванням, розмірами, масою, об'ємом та планіметричними характеристиками залежно від форми голови та обличчя, віку та статі. Дослідження проведено на 6-ти тілах дорослих людей та 24-х патологоанатомічних препаратах жирового тіла щоки, одержаних з тіл осіб віком 20 - 69 років. Препарати жирового тіла щоки отримували за розробленим нами доступом зі сторони слизової оболонки присінка порожнини рота методом пошарового мікропрепарування з подальшою їх морфометрією та планіметрією. Мікропрепаруванню передувало визначення форми голови (індекс Cephalic) та форми обличчя (індекс Prosoptic). Одержані цифрові дані максимальних розмірів жирового тіла щоки від кожного препарату фіксували у спеціальному формулярі та аналізували середні значення за допомогою статистичної програми GraphPad (InStat). Встановлено, що жирове тіло щоки є відокремленою морфофункціональною структурою, розташованою по обидві сторони обличчя, під власною фасцією, великим і малим виличними м'язами лиця, над щічним м'язом і перед жувальним м'язом; має добре розвинені фасціальну капсулу та судинну сітку, складається з пухкої сполучної тканини, виповненої різною кількістю жирової тканини. Середня величина жирового тіла щоки становить 10 - 12 см<^>2, а об'єм 4,0 - 4,5 см<^>3. Розміри жирового тіла щоки прямо пропорційно залежать як від форми голови, так і від форми обличчя людини. Проте, його заповнення жировою тканиною, об'єм і маса залежать від віку, статі та функціонального стану організму. Висновки: наявність жирового тіла щоки у щічній ділянці зумовлює ряд топографо-анатомічних особливостей, а саме: дві додаткові фасції, які утворюють поверхневий і глибокий сполучнотканинні листки капсули жирового тіла щоки, та шар пухкої сполучнотканинної клітковини, виповненої різною кількістю жирової тканини і розгалуженою судинною сіткою. Найменші розміри жирового тіла щоки спостерігаються в осіб з доліхоцефальною формою голови та еуріпрозоптичною формою лиця, найбільші - в осіб із брахіцефальною формою голови і лептопрозоптичною формою лиця; в людей з мезоцефальною формою голови і мезопрозоптичною формою лиця середні розміри жирового тіла щоки були близькими до збільшених розмірів.
  Повний текст PDF - 333.774 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Ружицька О.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Ружицька О. В. Топографо-анатомічні особливості щічної ділянки лиця та жирового тіла щоки людей залежно від форми їх голови та обличчя, віку та статі / О. В. Ружицька // Новини стоматології. - 2018. - № 3. - С. 61-67. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Ns_2018_3_14.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Ружицька Оксана Володимирівна (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського