Наукова періодика України Новини стоматології


Філімонов Ю. В. 
Дослідження змін мінерального складу слини при апаратному лікуванні зубощелепних аномалій у дітей / Ю. В. Філімонов, А. В. Пачевська, Н. В. Драчук // Новини стоматології. - 2017. - № 3. - С. 92-95. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Ns_2017_3_19
Мета роботи - провести порівняльне вивчення рівнів кальцію та фосфору в слині дітей при ортодонтичному лікуванні незнімними та знімними апаратами. Матеріалом для дослідження слугувала ротова рідина. Проаналізовано свіжозібрані зразки ротової рідини. До контрольної групи 1 увійшли здорові діти без зубощелепних аномалій, ознак запального процесу в порожнині рота і захворювань шлунково-кишкового тракту. Дослідницьку групу 2 і 3 становили пацієнти, у лікуванні яких застосували незнімну і знімну ортодонтичну апаратуру (30 пацієнтів віком 7 - 18 років). Слину збирали на початку встановлення ортодонтичної апаратури (у перший день звертання у поліклініку), через 3 і 6 місяців лікування. При оцінці змішаної нестимульованої слини у дітей контрольної групи встановлено, що рівень досліджених неорганічних елементів варіював. Статистично значущих відмінностей не відзначали. Співвідношення кальцію до фосфору за період спостереження становило приблизно 1:3 як у хлопчиків, так і у дівчат. Використання незнімної ортодонтичної апаратури приводило до суттєвого зростання рівня загального кальцію та зниження рівня фосфору. У хлопчиків рівень загального кальцію через 3 місяці спостереження був вищим у 3 рази, а у дівчат - у 2,5 раза, порівняно з початком лікування. Рівень фосфору знизився у хлопчиків на 15 %, а у дівчат - на 5 %. Через 6 місяців спостереження рівень досліджуваних мікроелементів відрізнявся від початкового: кальцій у хлопчиків був вищим у 2,7 раза, а у дівчат - у 2 рази. Рівень фосфору у хлопчиків знизився від початкового рівня на 5 %, а у дівчат - на 11 %. Співвідношення кальцію та фосфору у хлопчиків та дівчат на 3-му та на 6-му місяцях лікування становило приблизно 2:1. Лікування зубощелепних аномалій знімною апаратурою порушувало мінеральний баланс, але не так агресивно, як незнімна техніка. Так, у хлопчиків та дівчат рівень кальцію через 3 місяці спостереження був вищим у 2 рази, а рівень фосфору у хлопчиків підвищився на 14 %, а у дівчат зріс у 1,2 раза. Через 6 місяців спостереження досліджувані мікроелементи відрізнялись від початкових: рівень кальцію у хлопчиків був вищим від попередніх значень лише на 57 %, а у дівчат лише на 28 %; рівень фосфору у хлопчиків зріс на 9 %, а у дівчат - на 16 %. Висновки: у дослідженні встановлено, що ортодонтичне лікування зубощелепних аномалій спричиняє порушення мінерального обміну. Виявлено збільшення загального рівня кальцію в слині дітей з апаратним лікуванням, що відображає процеси втрати кальцію з тканин зубів. Порушення кальцій-фосфорного балансу (а саме збільшення співвідношення кальцій/фосфор) призводить до розладу мінералізації емалі і знижує резистентність тканин зуба до несприятливих впливів ротової рідини.
  Повний текст PDF - 243.51 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Філімонов Ю.
  • Пачевська А.
  • Драчук Н.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Філімонов Ю. В. Дослідження змін мінерального складу слини при апаратному лікуванні зубощелепних аномалій у дітей / Ю. В. Філімонов, А. В. Пачевська, Н. В. Драчук // Новини стоматології. - 2017. - № 3. - С. 92-95. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Ns_2017_3_19.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Філімонов Юрій Вікторович (медичні науки)
  • Пачевська Аліса Валеріївна (медичні науки)
  • Драчук Надія Вікторівна (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського