Наукова періодика України Наукові праці Національного університету харчових технологій


Булій Ю. В. 
Підвищення експлуатаційних характеристик масообмінних колонних апаратів циклічної дії / Ю. В. Булій, А. М. Куц, П. Л. Шиян // Наукові праці Національного університету харчових технологій. - 2019. - Т. 25, № 5. - С. 48-54. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Npnukht_2019_25_5_6
Розроблено енергозбережувальну технологію циклічної ректифікації в масообмінних колонних апаратах циклічної дії, оснащених провальними тарілками (ПТ). Визначено питомі витрати гріючої пари, гідродинамічний режим їх роботи - нижньої та верхньої критичної швидкості пари, за яких рідина утримується на тарілках і відбувається її бризковиніс; досліджено ефективність інноваційної технології у спиртовому виробництві. Об'єкти дослідження: лабораторна установка (експериментальна ректифікаційна колона діаметром 300 мм, оснащена змінними сітчастими та лускоподібними тарілки без переливних пристроїв), ректифікаційна колона циклічної дії діаметром 950 мм із ПТ, що містили поворотні сегменти, з'єднані з мехатронними підсистемами. Методи дослідження: аналітичні, хімічні, фізико-хімічні з використанням приладів, що застосовуються у виробництві ректифікованого етилового спирту згідно з ДСТУ 4222:2003. Випробовування запропонованої технології проведено за виробничих умов Сторонибабського МПД ДП "Укрспирт" у процесах розгонки спирто-вмісних фракцій та епюрації бражного дистиляту. Технічне рішення передбачало збільшення тривалості перебування рідини на полотні ПТ для подовження тривалості контакту пари та рідини з метою досягнення стану фаз, близького до рівноважного. Контрольовані цикли затримки та переливу рідини відбувалися в обраному гідродинамічному режимі. Експериментально доведено, що нижня критична швидкість пари в бар-ботажних отворах сітчастих тарілок становить 5,4 м/с, лускоподібних - 6,5 м/с, верхня критична швидкість - 8 і 16 м/с відповідно. Використання інноваційної технології у спиртовому виробництві надає змогу збільшити ступінь видалення вищих спиртів сивушного масла та метанолу на 38 %, підвищити кратність концентрування головних домішок на 25 %, вищих спиртів - на 40 %, метанолу - на 37 % і зменшити питому витрату гріючої пари в масообмінних колонних апаратах на 34 - 38 %.
  Повний текст PDF - 341.45 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Булій Ю.
  • Куц А.
  • Шиян П.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Булій Ю. В. Підвищення експлуатаційних характеристик масообмінних колонних апаратів циклічної дії / Ю. В. Булій, А. М. Куц, П. Л. Шиян // Наукові праці Національного університету харчових технологій. - 2019. - Т. 25, № 5. - С. 48-54. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Npnukht_2019_25_5_6.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Куц Анатолій Михайлович (технічні науки)
  • Шиян Петро Леонідович (технічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського