Наукова періодика України Наукові праці Національного університету харчових технологій


Дейниченко Г. В. 
Визначення вмісту йоду в ламінарії та збагаченому нею ягідному соусі / Г. В. Дейниченко, Т. С. Листопад, А. Б. Вишнікін, А.-Е. Тамен // Наукові праці Національного університету харчових технологій. - 2019. - Т. 25, № 5. - С. 152-161. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Npnukht_2019_25_5_18
Розроблено технології ягідних соусів із використанням водоростевої сировини (ВС) як йодозбагачувального компонента. Зважаючи на той факт, що вміст йоду у водоростевій сировині залежить від значної кількості факторів, актуальним є питання встановлення вмісту йоду як у ВС, так і в готовому продукті. Об'єкти дослідження - водорість ламінарії, чорнично-журавлиний соус із соком калини з ламінарією та контрольні зразки. Доступні стандартизовані методи, що найбільш часто використовуються при дослідженнях, мають ряд недоліків, зокрема використання великого обсягу органічного розчинника (ОР), який використовується в одному аналізі, що значно зменшує чутливість визначення і не відповідає сучасним принципам "зеленої хімії". Розроблено мікроекстракційно-спектрофотометричну методику (МЕСФМ) визначення йоду у ВС, за якої використання ОР було зведено до мінімуму - запропонований спосіб використовує 1 мл ОР замість 10 мл, які запропоновані за стандартом. Крім того, чутливість розробленої методики на 2 порядки є більшою за стандартну. За цією методикою встановлено, що вміст йоду у водоростях ламінарії коливається в межах від 0,232 до 0,272 %, що добре узгоджується з літературними даними. Розрахункові дослідження свідчать, що вживання до 100 г розробленого соусу з використанням зазначених водоростей надасть змогу задовольнити добову потребу людини в йоді. Проведено дослідження, що підтверджують розрахункові дані. Визначення вмісту йоду в соусах проведено за існуючими методичними рекомендаціями з введенням у методику виконання ряду модифікацій, що пов'язано з особливостями зразка. Однак ця методика є занадто трудомісткою та має ряд недоліків, тому в подальшому запропоновано встановити можливість використання розробленої МЕСФМ для водоростевої сировини як методики для аналізу соусів.
  Повний текст PDF - 325.212 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Дейниченко Г.
  • Листопад Т.
  • Вишнікін А.
  • Тамен А.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Дейниченко Г. В. Визначення вмісту йоду в ламінарії та збагаченому нею ягідному соусі / Г. В. Дейниченко, Т. С. Листопад, А. Б. Вишнікін, А.-Е. Тамен // Наукові праці Національного університету харчових технологій. - 2019. - Т. 25, № 5. - С. 152-161. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Npnukht_2019_25_5_18.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Дейниченко Григорій Вікторович (технічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського